Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

האם שמן מנוע משפיע על ביצועי הרכב?

שימו לב! השרשור הזה בן 4413 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

מבחן מעניין שנתקלתי בו ביוטוב עם מספר שמנים:

Nulon 5W30

Royal Purple 5W30

Castrol EDGE SPORT 5W30 (נקרא היום Castrol EDGE FST 5W30)

Mutol 300V 5W30

Mobil 1 5W30

מה אתם אומרים? האם הבדלים כה גדולים הגיוניים?

http://www.youtube.com/watch?v=49kETjPZP9Y&feature=player_embedded דרך יוטיוב
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

16HP (ממוצע) - הבדל בין Mobil 1 ל-Nulon, בהחלט משמעותי.

ניתן לראות שעם כל החלפה יש שיפור בביצועים (למעט הבדל קטן בין ה-Castrol ל-Mutol)

לכן, לדעתי היה צורך באימות נתונים כפול, כלומר לחזור עוד הפעם על ההרצה ראשונה עם שמן - mobil.

יתכן והתוצאה היתה מתקבלת גם סביב ה- 178KW.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בסרטון

שהוא העלה ההבדלים פחות דרמטיים.

עדיין, לא הייתי מתייחס ברצינות תהומית למבחן הזה אך בהחלט עלולים להיות הבדלים בין שמנים מיצרנים שונים גם אם הם באותה הצמיגות.

איתמר.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע מה איתכם אבל האוטו גם נשמע אחרת בהחלפת השמנים (הזוי לחלוטין)..

בכל מקרה, כנראה מדובר בסיכוך מקסימלי והגעה לטמפרטורת עבודה מדוייקת עד מאוד (עם השמנים הנכונים) ולכן יש שיפור קל בכוח.

האם הפרש של 12KW בתוצאה הסופית הוא כל כך משמעותי? יכול להיות שהדברים ישתנו לכאן או לכאן בתנאים אחרים.

(יכול להיות שהרויאל או המוטול טובים יותר בתנאי מזג אוויר קרים או חמים יותר ולא אידאלים כמו במבחן.)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

האם יש לזה הסבר מדעי? כי זה קצת לא מציאותי, הראש לא מאמין למה שהעין רואה.

אני מאמין שכן.

מאחר ואני לא מהנדס שמנים אלא רק אחד שמתעניין בתחום, אני יודע לספר כי שאומרים על שמן שהוא "30" מתכוונים לכך שבטמפרטורת העבודה הצמיגות הקינמטית שלו (שנמדדת ביחידות סנטיסטוקס, cSt) נעה בין טווח ערכים מסויים:

שמן 20 נע בין 5.6 ל 9.29 cSt.

שמן 30 נע בין 9.3 ל 12.49 cSt.

שמן 40 נע בין 12.5 ל 16.29 cSt.

מכאן נובע שיש שמני "30" שיותר דומים לשמני 20 ובהתאם גם לשמני 40, הכל תלוי ביצרן ונתון לשליטתו. במילים אחרות יכולים להיות לנו שני שמני 5W30 שאחד מהם מתנהג כמו 5W20 (וסביר להניח שהוא יתן ביצועים טובים יותר, פחות התנגדות לזרימה) ואחד מתנהג דומה ל 5W40 (שיהיה צמיגי יותר בטמפרטורת העבודה ועלול לגרוע מהביצועים).

בנוסף (וזו כבר הערכה שלי) אני משער שיש בשמן עצמו כל מיני חומרים שמפחיתים חיכוך ויכולים לשפר את ביצועיו של המנוע בצורה כזו או אחרת.

עוד ביקורת שיש לי נגד המבחן הזה הוא שהוא נערך עם שמנים בתולים לחלוטין ולא לאורך זמן, פקטור חשוב המשתנה לאורך חיי השמן. יכול להיות שה Nulon שמככב בסרטונים מאבד את תכונותיו מהר מאוד בהשוואה לשמנים אחרים שאולי נותנים ביצועים "ירודים" כביכול אבל ישמרו על תכונותיהם לאורך זמן.

מי שזה מעניין אותו יכול להתחיל לנבור ברשת ולמצוא כל מיני מצ'וגעים ששולחים שמני מנוע משומשים לבדיקת מרכיבים במעבדה. אני נוטה להאמין שזו הדרך הטובה והאמינה ביותר לנו, כצרכנים, לדעת בדיוק מה השמן שרכשנו מכיל והאם הוא באמת מגן על המנוע כנדרש.

איתמר.

"מדינה מפותחת היא לא מדינה בה העניים נוסעים ברכב פרטי אלא מדינה בה העשירים נוסעים בתחבורה ציבורית"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ניתן לראות שעם כל החלפה יש שיפור בביצועים

כן, כי המנוע מתחמם. זו שיטה ידועה להראות שיפור אחרי החלפת חלק שאינו משנה את הביצועים באמת.

אם היו עורכים את הניסוי 5 פעמים בחמישה ימים שונים, ובסדר שונה של השמנים, ובכל המקרים היו מופיעות אותן תוצאות - אז זה היה הרבה יותר משכנע.

כמו כן יש את הענין של הדיוק של המכשיר - כפי שרואים שתי מדידות רצופות לעולם אינן מראות אותה תוצאה.

וחוץ מזה איתמר צודק - יש טווח מסויים בהגדרות של השמנים, כך שיכול להיות שיש באמת הבדל. אבל מי שמחפש את זה יכול פשוט לשים שמן עם צמיגות שונה.

דני

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 4413 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...