Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

למה כל כך חשוב לדאוג לקירור ואוורור במחשב נייח/נייד

TheWolf
שימו לב! השרשור הזה בן 4318 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

טוב, זה כבר משהו מיוחד, מגיעים אלי הרבה מחשבים עם בעיות התחממות ותקלות הנובעות מחום במחשבים ניידים ונייחים,

הגורם העיקרי לתקלה הינם קבלים נפוחים/פרוקים.

זה לא משהו שזר לי או שאני לא מכיר וראיתי כבר הרבה דברים, אבל המגוון שציפה לי היום זה משהו מיוחד..

המחשב הראשון הגיע כאשר המחשב משמיע קולות הנעה, נדלק ונכבה, נדלק ונכבה, דבר ראשון חושבים ספק ופותחים את גוף המארז לבדוק מה קורה בפנים.

עוד לפני שהגעתי בכלל לספק נתקלתי בתמונות המזעזעות האלה של לוח האם - אזור המעבד במיוחד, גוף קירור סתום מאבק ומאוורר שבקושי מסתובב:

IMG_0096.JPG IMG_0097.JPG IMG_0098.JPG

IMG_0099.JPG IMG_0100.JPG

מיותר לציין שהמאוורר של המארז אינו הסתובב כלל מכמות הלכלוך שהצטברה בו.

לאחר שהתרשמתי מאזור המעבד, פניתי לספק ושם לא הופתעתי לגלות גם כן קבלים נפוחים ופרוקים, כמויות אבק אדירות אך הדבר הכי גרוע, לוח אלקטרוני אשר שינה צבעו לגמרי וריח חזק מאד של חלקים שרופים:

IMG_0101.JPG IMG_0102.JPG IMG_0103.JPG

לתמיכה טכנית וייעוץ בחומרה ומחשבים פנו בה"פ.

החלפת מסכים לניידים בעלות ללא תחרות.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 67
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

מקרה שני:

את המחשב הזה מסרו לי ובקשו שאחייה אותו, המחשב הזה משמש למטרה ספציפית ונמצא באזור די סטרילי לכן מצבו הויזואלי היה די טוב ואפילו מעולה בהתחשב לגילו.

באלימינציה פשוטה הסקתי שהבעיה טמונה בלוח אם / מעבד ונגשתי לפרק את גוף הקירור מהמעבד כדי להעיף מבט.

לפי מדבקת האחריות על הלוח המחשב נרכש ב2002 ולפי הלקוח עובד מדי פעם, לא באופן קבוע והפסיק לעבוד לפני זמן מה והחליט עכשיו להביאו לבדיקה.

כאשר באתי לשלוף את גוף הקירור שמעתי קול נפץ קל ורסיסים התפזרו לי בסביבת המעבד, לא היה מנוס ושלפתי את גוף הקירור לגמרי ומה שהתגלה לנגד עיני זה המחזה הבא:

IMG_0092.JPG IMG_0093.JPG IMG_0094.JPG

שימו לב לתחתית גוף הקירור אשר חלקי המעבד פשוט מותכים אליה.

כבר ראיתי מעבדי AMD נשרפים בימיי וכאלה אשר קופצים החוצה אשר מפרקים גוף קירור אך מעבד מתפרק/מתפורר זה די חדש.

מכיוון שמעבד זה מוטמע בלוח האם נאלצתי להכריז על מחשב זה כבר מינן..

מזל שהיום מעבדי AMD קרירים יותר ואיכותיים יותר.

מקרה שלישי:

לקוח הגיע עם מחשב בעל תקלות במערכת ההפעלה, קריסות וכיוצ"ב, שוב פתיחת מארז להצצה חפוזה לתקינות הרכיבים, מלבד כמויות אבק עצומות, מאווררים שלא עובדים ומעבד אשר עובד בטמפ' 70 מעלות ברגע ההדלקה לא הייתה בעיה נראית לעין נוספת.

ניקוי אבק יסודי של כל הרכיבים והחלפת משחה טרמית אשר הורידה את הטמפ' מ70 מעלות לסביבות ה40 פתרה את הבעיה.

רק שתבינו על אילו כמויות אבק אני מדבר שנמצאות במחשב שלכם ללא ידיעתכם, המקרה האחרון הינו מהגרועים שראיתי ובמזל המחשב עוד תקין:

IMG_0105.JPG IMG_0108.JPG

זהו בינתיים להיום, יש לי גם מחשבים להרכיב לא רק לפרק :), אני מקווה שתמונות אלה יעלו את המודעות שלכם לניקוי מדי פעם של המחשב שלכם והתקלות אשר נגרמות מחוסר באוורור.

כפי שאתם ממלאים נוזל קירור איכותי ומחליפים רדיאטור כאשר נסתם, טרמוסטט ושאר חלקים, מערכת הקירור של המחשב חשובה לא פחות ולפעמים מאוורר של כמה עשרות שקלים ושאיבת אבק של כמה דקות תציל לכם מחשב של אלפי שקלים ונתונים יקרים אשר חס וחלילה יכולים להאבד.

כל הרשום תקף גם לגבי מחשבים ניידים, אבק רב מצטבר גם בהם ורכיביהם קטנים יותר ויקרים יותר לתיקון, לרוב עלויות התיקון לא יהיו שוות אלא אם המחשב באחריות. במקרים הגרועים תאלצו להשביתו ולרכוש חדש. ניקוי אבק והחלפת משחה תרמית בנייד זה לא דבר שבשמיים ומתבצע בכל מעבדת מחשבים אשר מטפלת בניידים.

הכינו את מחשבכם לקיץ!

יום טוב!!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה על המידע. אני מנקה את רשתות האוורור כל שבוע-שבועיים ופעם בשנה אני דואג לפתוח את המארז ולנקות הכל בלחץ אוויר.

מתי כדאי להחליף משחה טרמית? המחשב בן שלוש ועדיין עם המשחה המקורית מיום הקנייה, לא נתקלתי בבעיות התחממות למרות שהמחשב פעיל רוב היום. מותקן אצלי מעבד E8400 עם גוף קירור Arctic Cooling Freezer 7 Pro

איזה משחת קירור מומלצת להחלפה עצמית?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כדי לבדוק את יעילות המשחה התרמית במחשב אשר כאמור נקי, בדוק את הטמפ' שלו בזמן מנוחה, לאחר עליית החלונות וכאשר לא הפעלת תוכנות ברקע, ובזמן מאמץ בעבודה.

ניטור הטמפ' ניתן לבצע בתוכנות כמו:

SPEEDFAN

CORETEMP

REALTEMP

SANDRA ועוד.

חיפוש קל בגוגל יניב לך תוצאות עליהם ומיקומי הורדה.

משחה תרמית טובה וקלה לשימוש הינה משחות של ARCTIC COOLING MX-2/3/4, ARCTIC SILVER, COOLERMASTER, ZALMAN ועוד.

קטע מעניין בYOUTUBE לגבי שיטות מריחה ניתן לראות כאן:

EyXLu1Ms-q4 דרך יוטיוב
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי דל INSPIRON באחריות.

אני רוצה לפתוח כדי לנקות, אבל מפחד שזה יבטל את האחריות, איך מנקים בלי לפתוח? זה שווה משהו בכלל לנקות ככה?

נשוי לשתי חיפושיות 74 1300 האחת ידנית השניה חצי אוטומטית כבר לא חצי אוט' :twisted:.

וגם לסובארו בראט (טנדר ) 81 4X4.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם זה דגם אשר גוף הקירור ואזור המעבד והמאוורר ניתנים לגישה בקלות ע"י פתיחת מכסה בתחתית המחשב אז זה כבר טוב.

צריך לשים לב אם חברת דל לא הדביקה מדבקה על אחד מברגי המעבד כדי לזהות אם פורק גוף הקירור. אם כן זו בעיה.

אם לא אז ניתן לפרק בזהירות את גוף הקירור והמאוורר, לנקות בזהירות, לחדש משחה ולהחזיר חזרה.

אין טעם בניקוי מבלי לפתוח את המחשב, אם תשתמש בספריי אויר מחוץ לנייד אל תוך המחשב דרך פתחי האוורור ישנו סיכוי גדול שתדחוס את האבק שהצטבר אל תוך גוף המאוורר ותגרום לו להפרעה וכך יגרם יותר נזק מתועלת.

ניתן לפנות לחברה ולומר שהמחשב מתחמם אם אכן אתה מזהה בעיה איתו ולשלוח אותו לניקוי באחריות, לא צריכה להיות בעייה עם זה, רק תדאג לגיבוי של המחשב לפני השליחה לטיפול, כבר קרו דברים מעולם.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני גם אנצל את השרשור לשאלה זריזה:

יש לי מחשב כבן 4-5 ובשנה-שנתיים האחרונות הוא עולה בצורה מוזרה:

הוא מתחיל לעבוד ואחרי כמה שניות נכבה, אז שוב מתחיל לעבוד ונכבה ובפעם השלישית הוא עולה ועובד ללא כל בעיות (כאשר הוא עולה הוא עושה 2 ציפצופים במקום 1 שהוא עשה כשהוא היה תקין).

לפני שנה עשיתי איפוס ללוח אם וזה פתר את הבעיה זמנית.

אני חושד בספק (ספק זבל של EZCOOL שדחפו לי בזמנו) או בלוח אם (רק בגלל האיפוס שעזר). כדאי לפתוח את הספק? מה אני צריך לחפש שיראה שיש בו בעיה? צריך להזהר ממשהו כשאני מתעסק איתו? (התעסקתי כבר עם חומרה אך פנים הספק זה תחום חדש לי).

תודה מראש!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שרשור מעניין ומלמד, תודה רבה!

מה עשית עם המקרה השני (המעבד שהתנפץ)? האם ניתן למצוא לוח חליפי+מעבד מתאים? ואם אפשר לשאול-האם צריך לפצות את הלקוח במקרה הזה?

אנצל את זה לשאלה קטנה אחרת- יש לי מחשב עם מעבד pentium d 3.4GHZ . הוא מגיע ל 55-65 מעלות צלזיוס במסגרת העבודה השוטפת. האם זה נורמלי או שהמעבד מתאמץ? הצרה היא שבמארז אין לי הרבה אופציות לקירור כי זה מארז ישן ללא חורים מתאימים למאוורר.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הוא מתחיל לעבוד ואחרי כמה שניות נכבה, אז שוב מתחיל לעבוד ונכבה ובפעם השלישית הוא עולה ועובד ללא כל בעיות (כאשר הוא עולה הוא עושה 2 ציפצופים במקום 1 שהוא עשה כשהוא היה תקין).

אני חושד בספק (ספק זבל של EZCOOL שדחפו לי בזמנו) או בלוח אם (רק בגלל האיפוס שעזר). כדאי לפתוח את הספק? מה אני צריך לחפש שיראה שיש בו בעיה? צריך להזהר ממשהו כשאני מתעסק איתו? (התעסקתי כבר עם חומרה אך פנים הספק זה תחום חדש לי).

תודה מראש!

ייתכן שאחד מרכיבי הזכרון נדפק. יש בד"כ מפתח לצפצופים של המחשב שמראים על התקלה, ניתן למצוא אותו באתר של יצרן הלוח או במדריך למשתמש. המחשב לא מראה הודעת שגיאה כלשהי?

לא כדאי לפתוח את הספק, צריך למדוד באמצעות sandra או everest האם המתחים בזמן ההפעלה של WINDOWS תקינים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

צהריים טובים, TheWolf ולכל חבריי הפורום :wink:

אם אפשר גם מספר שאלות,

יש לי במחשב מעבד מהדגם הבא:

CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E4300, 1800 MHz (9 x 200)

עכשיו מהידע שלי, יש עליו פלסטיק שחור כזה, זה ניקרא קירור נכון?

או סתם פלסטיק שמחזיק אותו. אני מצטער שאין לי מצלמה לצלם לך,

התמונה הכי קרובה שהצלחתי למצוא:

http://www.mediagalaxy.co.il/files/images/1319.jpg

ובכל צד יש 4 קליפסים כאלה כמו כנפיים שמחזיקים את התושבת,

שאי אפשר יהיה להוציא.

ידוע לך איך משחררים את זה? יש סירטונים לזה ביוטיוב?

המחשב אצלי מעל ל - 3 שנים ואני מעולם לא הצלחתי לשחרר,

אני תמיד מפחד שזה ישבר / יתפרק.

לאחר השיחרור בטח זה פשוט למרוח משחה טרמית, רק הקטע

איך להגיע לאותו אזור בכדי למרוח אותה.

ד"א אם יורשה לי להמליץ, ותגיד לי אם אני טועה:

מומלץ גם כל כמה חודשים לפתוח את המאוררים, את העיגול

באמצע שלהם (מדבקה/גומיה שחורה) ולתת מספר שפריצים מהשמן

WD-40. ולסובב קצת את הכנפיים של המאוררים, ולהחזירם למקום.

אני כל כמה חודשים מנקה את המחשב, זה לא קשה בכלל.

מה שנמצא אצלי תמיד בשימוש זה: אלכוהול, נייר טואלט, קייסמי שיניים, מקלות אוזניים, מברשת ציור דקה, פן.

תודה רבה. :-P

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש לי מחשב כבן 4-5 ובשנה-שנתיים האחרונות הוא עולה בצורה מוזרה:

תודה מראש!

גם אני חושד בספק, אין בעיה לנתק אותו מהחשמל שבקיר, לפרק מהמארז - 4 ברגים ופתיחת המכסה שלו - עוד 4 ברגים, אם הוא תקול אתה תזהה קבלים נפוחים כמו בתמונות של המקרה הראשון שהעלתי, זה יכול לגרום לפעילות לא סדירה של המחשב.

כמו שמתן רשם, יתכן גם בעיית מגעים בזכרונות, ניתן לפרק ע"י הזזת 2 הקליפסים - אחד בכל צד, לנקות את מגעי הזכרונות עם אלכוהול או מחק כפי שהרבה עושים, לנקות בלחץ אוויר את תושבת הזכרון ולהרכיב חזרה. כל זה כמובן כאשר המחשב מנותק מהחשמל. תעלה תמונות באיכות טובה של הספק אם אתה מעוניין שנציץ.

שרשור מעניין ומלמד, תודה רבה!

מה עשית עם המקרה השני (המעבד שהתנפץ)? האם ניתן למצוא לוח חליפי+מעבד מתאים? ואם אפשר לשאול-האם צריך לפצות את הלקוח במקרה הזה?

המעבד הינו חלק בלתי נפרד מהלוח, לוח משנת 2002, לא נראה לי ששווה את המאמץ לאתר לוח כזה, וגם אם כן הוא יהיה משומש.

ללקוח הוסבר נסיבות המקרה והמחשב יזכה לשדרוג, סה"כ זו עמדה אשר מורכב בה כרטיס שכל תפקידו לנטר חיישנים מסויימים שמחוברים אליו באמצעות תוכנה "דוסית" בכלל, לא משהו מורכב במיוחד, כל פתרון זול יהיה טוב.

אנצל את זה לשאלה קטנה אחרת- יש לי מחשב עם מעבד pentium d 3.4GHZ . הוא מגיע ל 55-65 מעלות צלזיוס במסגרת העבודה השוטפת. האם זה נורמלי או שהמעבד מתאמץ? הצרה היא שבמארז אין לי הרבה אופציות לקירור כי זה מארז ישן ללא חורים מתאימים למאוורר.

55-65 מעלות לפנטיום D בעבודה זה לא מצויין אבל לא נורא, יש מקום לשיפור, זהו מעבד בליטוגרפיה של 65NM - שני דגמים למעבד זה, אחד של 130W והשני 95W, שניהם חמים וניתן לקרר ע"י שיפור גוף הקירור של המעבד או הוספת מאוורר, תמיד יש אפשרות להוסיף מאוורר או לשפר את הקיים.

ייתכן שאחד מרכיבי הזכרון נדפק. יש בד"כ מפתח לצפצופים של המחשב שמראים על התקלה, ניתן למצוא אותו באתר של יצרן הלוח או במדריך למשתמש. המחשב לא מראה הודעת שגיאה כלשהי?

לא כדאי לפתוח את הספק, צריך למדוד באמצעות sandra או everest האם המתחים בזמן ההפעלה של WINDOWS תקינים.

לא תמיד תראה ערכים לא תקינים ותמיד טוב בדיקה ויזואלית כל עוד פתיחת הספק לא פוגמת באחריות.

צהריים טובים, TheWolf ולכל חבריי הפורום :wink:

אם אפשר גם מספר שאלות,

יש לי במחשב מעבד מהדגם הבא:

CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E4300, 1800 MHz (9 x 200)

עכשיו מהידע שלי, יש עליו פלסטיק שחור כזה, זה ניקרא קירור נכון?

או סתם פלסטיק שמחזיק אותו. אני מצטער שאין לי מצלמה לצלם לך,

התמונה הכי קרובה שהצלחתי למצוא:

http://www.mediagalaxy.co.il/files/images/1319.jpg

ובכל צד יש 4 קליפסים כאלה כמו כנפיים שמחזיקים את התושבת,

שאי אפשר יהיה להוציא.

ידוע לך איך משחררים את זה? יש סירטונים לזה ביוטיוב?

המחשב אצלי מעל ל - 3 שנים ואני מעולם לא הצלחתי לשחרר,

אני תמיד מפחד שזה ישבר / יתפרק.

לאחר השיחרור בטח זה פשוט למרוח משחה טרמית, רק הקטע

איך להגיע לאותו אזור בכדי למרוח אותה.

ד"א אם יורשה לי להמליץ, ותגיד לי אם אני טועה:

מומלץ גם כל כמה חודשים לפתוח את המאוררים, את העיגול

באמצע שלהם (מדבקה/גומיה שחורה) ולתת מספר שפריצים מהשמן

WD-40. ולסובב קצת את הכנפיים של המאוררים, ולהחזירם למקום.

אני כל כמה חודשים מנקה את המחשב, זה לא קשה בכלל.

מה שנמצא אצלי תמיד בשימוש זה: אלכוהול, נייר טואלט, קייסמי שיניים, מקלות אוזניים, מברשת ציור דקה, פן.

תודה רבה. :-P

את הקליפסים ניתן לשחרר בצורה הזו: אתה תראה שבמרכז כל קליפס ישנו חריץ שטוח, הכנס מברג שטוח לחריץ וסובב כל קליפס נגד סיבוב השעון עד לעצירת הקליפס כאשר יגע בגוף הקירור. לאחר מכן, הרם את הקליפסים, משוך אותם לעבר חלקו העליון של גוף הקירור, אתה תראה שהם יפתחו, אחרי שכולם פתוחים - משוכים מעלה, ניתן למשוך את כל גוף הקירור ולהוציא אותו החוצה.

דרכים למרוח יש בסרטון הקצר שצרפתי מיוטיוב, השיטה הפשוטה והיעילה היא שיטת ה"אפון", שים כמות קטנה עגולה במרכז המעבד והנח עליו את גוף הקירור.

כדי להחזיר את גוף הקירור יש לסובב את הקליפסים עם כיוון השעון כפי שהיו מלכתחילה, להניח את גוף הקירור כאשר הפינים הלבנים בחורים המתאימים בלוח האם וללחוץ את הקליפסים השחורים מטה, עדיף בזוגות מוצלבים. אתה תשמע צליל פלסטי כאשר הקליפס השחור ידחף מטה כלפי וינעל במקום.

תראה מדקה 4:50

0iKNgSukpQQ דרך יוטיוב
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דוקטור, בדקתי טמפ' עם תוכנת SpeedFan ולהלן התוצאות בזמן מנוחה ובזמן שעשיתי CROP בפוטושופ לתמונת המסך הנ"ל.

מה לגבי משחה תרמית למעבד של כרטיס המסך, אותה משחה ואותו תהליך החלפת משחה?

האם מאווררים לדיסק קשיח יעילים או שהם רק עושים רעש? או שעדיף להוסיף מאוורר קדמי למארז? אצלי במארז NZXT ALPHA יש מקום למאוורר קדמי בגודל 120X20 אבל לא מצאתי מאורר במידה כזו.

Untitled-1.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הטמפ' של המחשב טובות, אין מה לשנות כרגע, ניתן להשתמש במשחה למעבד הגרפי כמו משחת המעבד.

מאוורר לדיסקים קשיחים אני פחות ממליץ, לדעתי עדיף זרימת אויר כוללת טובה במארז ולא ספציפית לכונן.

זו באמת קצת בעיה במארז שלך בגלל המידות של המאוורר, אבל לפי מה שהבנתי ניתן לאלתר ולהרכיב מאוורר רגיל בצידו השני של תושבת המאוורר הקדמי.

הסרת וניקוי המשחה ממעבד גרפי לפעמים קשה יותר בגלל השימוש לפעמים בחומרים שונים בין היצרנים, יש לעבוד בזהירות כדי לא לפגוע בכרטיס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

במחשב הראשון גם הקבלים על הלוח לא נראים טוב.

ולגבי אבק, יצא לי בצבא להשבית מחשבים שישבו במרפ"זים.

מחשבים בני בערך 20 שנה ( אז )

בתוכם מצאתי גלגלים של אבק ( כמו במערבונים ) ואפילו די גדולים.

מקום שלא מנקים אותו המחשב ינקה אותו...

יניב

פורד מונדאו סטיישן 2011

פורד פוקוס 5 דלתות 1.6 2008

פורד פיאסטה 2000, כבר לא רכב כל כך פשוט...- נמכרה:cry: אבל עדיין עונה על שאלות

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תוכן חדש...