Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

שימוש בתוכניות לתכנון תיבה

Guest gonen
שימו לב! השרשור הזה בן 7380 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

הורדתי מהאתר diysubwoofers.org

את הקובץ המצורף, הכנסתי בו את הנתונים הרלוונטים לדרייבר שמעניין אותי, על מנת לקבל את הגודל הרצוי של תיבה אטומה.

לא הבנתי מספר נתונים, חלקם לא קריטיים כמו qts, qes...

מה שכן קריטי הוא נתון ה QTC - לפי הקובץ הנ"ל הוא משפיע באופן ישיר על נפח התיבה.

מה זה ה QTC הזה (מוסבר כ total system q resonance) ?

איך מחשבים אותו ?

נתונים נוספים שהייתי רוצה להבין:

Fb

F3

אם למישהו יש ממש הרבה זמן פנוי ויוכל להוסיף הערות וסברים קצרים ברורים בעברית לקובץ זה, זה יהיה אפילו יותר מנחמד...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

Fb זה התדר אליו מכוונת תיבה.

F3 של התיבה זה התדר בו ההיענות יורדת ב -3dB.

זה כעיקרון נחשב לסף הנמוך של חיתוך היענות התדרים. (בגלל האפקט של המקום הסגור - הבאגז' על התיבה, זה לא אומר שלא תוכל להפיק תדרים מתחת ל F3).

תדר כיוון קשור לתיבות פתוחות בעיקר, והוא התדר תהודה של הפורט.

יש לנו 4 Qים:

Qtc = תיבה אטומה ודריבר - Q כולל.

Qts = דריבר freeair ללא תיבה - Q כולל.

Qes = ה Q של המכלולים החשמליים של הדריבר.

Qms = ה Q של המכלולים המכניים של הדריבר.

אוקיייייי...... אז עכשיו מה זה Q?

ה Q מייצג את כמות האנרגיה במערכת.

ה Q הוא המקביל ל damping factor.

damping = לעמעם, לדכא.

כשאומרים damping, מתכוונים ליכולת של הדריבר לפזר את האנרגיה להפסיק לזוז.

כשהQ גבוה, הדריבר נוטה להמשיך לנוע בעצמו, אין לו הרבה damping.

כשהQ נמוך יותר, הדריבר אוגר פחות אנרגיה ולכן הוא פחות נוטה להמשיך לנוע, ויש לו היענות טובה יותר.

נסכם באופן כללי:

תקבל באס חזק יותר מתיבה עם פחות damping, אבל ברגע שה Q גדול מ 0.707 אתה תתחיל לאבד באס נמוך ותקבל פיק בהיענות בתדרים הגבוהים.

Q של 0.707 נחשב לההיענות השטוחה ביותר, אין פיקים בהיענות של הגרף.

זה ה Q היעיל ביותר מבחינת ההיענות של הדריבר.

גודל התיבה, ה Qts של הדריבר, וה Qtc הכולל של המערכת קשורים אחד לשני:

Alpha = (Qtc / Qts)^2 - 1

Vb = Vas / Alpha

Fc = (Qtc x Fs) / Qts

Vb = נפח תיבה

Vas = קשיחות הדריבר.

Fc = תדר תהודה של התיבה.

אלפא = יחס בין Qtc ל Qts.

Qtc = ה Q הכולל של התיבה והדריבר.

If I have seen further than other men it is because I have stood on the shoulders of giants.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

הסבר מעולה :)

QTC של 0.707 נחשב לכזה שיתן הענות טובה ושטוחה אבל יש לציין שזו לא ההענות השטוחה ביותר אלא כזו שמהווה פשרה מאוד טובה ברכב בין הענות שטוחה, ירידה לתדר נמוך ויכולת להגיע לעוצמה טובה (שמשלבת בפנים את היכולת לקבל הספק).

בסאבים ביתיים נהוג לכוון את הQTC גם נמוך מ 0.707 (כשמדובר בSQ לסטריאו ולא בקולנוע ביתי) גם כי ברכב, החלל הקטן שלו גורם להענות (הQTC) להיות שטוחה יותר מזו שהתיבה והסאב מכוונים אליה ובבית זה פחות קורה (בשל חלל גדול יותר).

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ההיפך, ברכב החלל הקטן גורם לפיקים בההיענות בגלל cabin gain.

תלוי באילו תדרים. בתדרי המידבאס זה גורם לפיק למשל אך בתדרי הסאב להענות שטוחה יותר. מהסיבה הזו תיבה בעלת QTC גבוה תוכל להשמע טוב יותר ברכב קטן מאשר ברכב גדול.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני עדיין לא מסכים איתך.

להגיד שבתדרי הסאב ההיענות של הסאב תיהיה שטוחה ולא תושפע מ cabin gain זה לא נכון להגיד.

בתדרי הסאב זה יגרום להרבה יותר פיקים מאשר בתדרי המידבאס, cabin gain מתחיל בתדר מסוים בהתאם לגודל המקום הסגור, וככל שנירד בתדר הפיק בההיענות יגדל.

ההסבר קשור לעובדה באיזה תדר מתחיל להתרחש cabin gain.

ההגדרה של cabin gain היא עלייה בלחץ כתוצאה מהאפקט של המקום הסגור על התיבה.

התדר שבו העלייה מתחילה להתרחש הוא מתי שהמידה הארוכה ביותר של המקום הסגור שווה לחצי אורך גל התדר.

מתחת לתדר הזה ההיענות של הרמקול תעלה ב 12db/octave.

160hz = מטר

100hz = מטר ו-70 ס"מ.

80hz = שתי מטר

זה האורכים של חצי גל לפי התדר.

לפי הנתונים האלה, אם ניקח רכב קטן בעל מידת באגז' של 1 מטר (המידה הפנימית ההכי גדולה), העלייה בהיענות תתחיל מתדר 160hz ומטה.

אם ניקח אוטו גדול, gmc לדוגמה עם מידה פנימית גדולה של 2 מטר, העלייה בהיענות תתחיל מתדר של 80hz ומטה.

אוטו קטן > עלייה בההיענות מתדר גבוה יותר

אוטו גדול > עלייה בהיענות מתדר נמוך יותר.

לפי טענתך תיבה עם qtc גבוה, תישמע טוב באוטו קטן יותר, והיא לא נכונה משום שלתיבה קטנה יש הדגשה בתדרי מידבאס, ובאוטו קטן ההדגשה הזאת אפילו תגדל עוד יותר ותיתן לנו peaky response...

If I have seen further than other men it is because I have stood on the shoulders of giants.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היא כן תושפע מהCABIN GAIN רק במקום פיק תגרום להענות שטוחה יותר.

הטענה היא לא שלי, היא של גדולים וחכמים ממני. אני אתן לך ציטוט למשפט קצר של DAN WIGGINS (הבעלים של ADIRE AUDIO) כשהתכתבתי איתו בעבר:

"the acoustic transfer function of the car will add to the box and yield an effectively lower Qtc.

"

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני אהיה כנה איתך ואומר לך שאני מאוד עייף עכשיו ולא התעמקתי עד הסוף בדברייך. אני מעולם לא חשבתי שיש ניגוד בנושא, אולי גם כי זה דבר מאוד ידוע ושלמען האמת לא קראתי ויכוח עליו (שמישהו אומר שהוא לא נכון).

כעקרון ניתן לומר שהסאב נמצא בתיבה שנמצאת בתוך תיבה וככל שהרכב קטן יותר כך התיבה קטנה יותר ומשפיעה עוד על ההענות (אם זאת יש לזכור שהתיבה הקטנה הזו עדיין גדולה מהתיבה שבו הוא נמצא ולכן במקום פיק יוצר הענות שטוחה יותר).

ככל שהחלל יותר גדול כך אין השפעה "חיצונית" על הענות הסאב בתיבה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

את הדברים שאמרתי RC טען... והם עובדות פיסיקליות בקשר ל מתי ואיך מתרחש cabin gain.

נסכם ככה.....

היענות תדרים על מסך בגרף אף פעם לא תשמע זהה במציאות, וזה דבר שנלמד אחרי הרבה ניסויים וניסיון...

לא משנה מה התוכנה תגיד, ברגע שהתיבה תיהיה אפילו ליד מכונית ההיענות שלה תשתנה בכמה מידות.

מהסיבה הפשוטה, שלתוכנה במחשב אין מספיק נתונים על הרכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

גם RC אמר את מה שDAN W כתב (מזכרוני) וכמוהו עוד רבים וטובים בקארסאונד (ROBM, LAKERSFAN וכו'). החיפוש שם נדפק ואי אפשר להגיע לדברים. אבל תשאל בפורום אם אתה רוצה, מי יודע אולי תעורר שם ויכוח בין DW לRC שבסופו DW יזרק כמו אדי ראנר :lol:

מן הסתם ההענות תושפע, לא היה על כך ויכוח. אתה טענת שיהיה פיק ואני טענתי שלהפך.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יש מצב לעורר שם איזה ויכוח אה? 8)

תאמין לי אבל אין לי כוח להתחיל לרשום את כל זה.

"שבסופו DW יזרק כמו אדי ראנר "

עד כדי כך אתה מזלזל ב RC אה? :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מזלזל בRC?? חלילה, אני האכלתי פה ובאוטוסאונד את האנשים מרורים עם RC :lol:

אבל כמו שאמרתי לך בעבר, כבר ראיתי אותו משנה את דעתו כך שגם מה שRC אומר לא חקוק בסלע.

נזכרתי למשל במשהו שהוא התחמק ממנו בעבר. הוא טען שקבל כשיש פיוז מלפניו יהיה לא יעיל. אז בא LAKERSFAN אם אני זוכר נכון (למי שלא יודע הוא אחד מהמשתמשים הקבועים בCARSOUND) ואמר "אבל רגע, בכל מגבר יש פיוז וגם באלה שאין אז שמים פיוז קרוב אליו אז בעצם אתה אומר שקבל לא יעזור לאף מגבר?". על זה למשל RC פשוט לא הגיב.

עם הזמן הבנתי דבר חשוב, כשזה נוגע לאודיו נתונים, מדידות וכו' הם פרט שולי. דבר ראשון שצריך לבדוק הוא פשוט אם הדברים נשמעים טוב או לא.

אם הכל היה תלוי אך ורק בנתונים תאוריות וכו' אז יצרני רמקולים, מגברים וכו' היו מייצרים את המוצרים בלי בכלל לשמוע אותם והיו יודעים את התוצאה רק לפי הנתונים, אך הדבר מן הסתם לא כך (ובוודאי לא כשמדובר ברמקולים).

נ.ב. אני לא חושב שזה יעורר ויכוח, כפי שאמרתי זה דבר ידוע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כן.. כמו שאמרתי, שבמציאות הדברים הם לא כמו על הגרף.

אנחנו יכולים לעבוד עם winISD כמה שעות ולתכנן גרף עם היענות שימצא חן בעינינו, אבל במציאות הוא ישתנה בכמה מידות טובות.

זה דברים שאפשר לדעת אותם רק אחרי ניסויים מתמשכים.., ניסוי וטעייה.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

טוב, אז הכנסתי את כל הפרמטרים (הפעם הנתונים הנכונים, קודם הכנסתי בטעות DVC במקום SVC) של ה HED 12 של סרווין.

הסיבות שהכנסתי את הנתונים שלו:

1. זה כנראה הדרייבר שאני אקנה

2. נאמר לי (לא זוכר מי, אבל מישהו פה בפורום) שהוא מתוכנן לתיבה של 1CF.

התוצאה שהגעתי עם הקובץ XLS היא שנפח התיבה צריך להיות 2.1CF

ובליטרים 59.39

כאשר לפי הנתון שמצאתי בדף עם הנתונים על הסאב נפח התיבה עם מילוי 22.65

וללא מילוי 31.15 בליטרים כאשר 1CF זה 28.4 ליטר.

גם WINISD מגיעה לי לאותה תוצאה....

מה קורה פה ?

קישור לנתוני הדרייבר (בצרפתית אבל זה מה שמצאתי):

http://www.master-europe.com/fr/audiomobile/search/fiche.asp?ref_produit=HED_12_SVC

בגלל שהפורום לא מאפשר העלאת קבצי XLS משום מה אני לא יכול להעלות את הקובץ...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 7380 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

Guest
הנושא הזה נעול לתגובות.
  • תוכן חדש...