Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אגזוז "לחץ"? או גזוז בלי מחץ! ד"א ישנו אגזוז לחץ.

R5T
שימו לב! השרשור הזה בן 1868 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

שלום לכולכם,

עשיתי חיפוש על נושא זה,ודובר לא מעט. על זה שאגזוז מרעיש=אגזוז טוב,ושרעש=הספק ועוד.

אבל לא דובר מ: א ועד ת ,וגם ישנם טעויות לרוב.היו גם דברים נכונים כמובן אך לא תמיד באותו ההקשר.

אל תקחו את דברי כחקוקים בסלע,אשמח אם תתקנו במידה וטעיתי,ותוסיפו גם בלי קשר.(זאת אומרת עם)

בלי לפגוע,להעליב או לזלזל! תשתדלו לשים לב לסימני הפיסוק(, . ! וכו') זה חשוב כדי שתוכלו להבין!!!

בהמשך,ניפוץ מיתוס: "אי אפשר טורבו עם 500כ"ס ואגזוז שקט"

ולעניננו,מחסל ההספק האכזר,אשר נותן לנו להקשיב לסאוונד סנפוניית המנוע. "ושמ שלא איברי זא" מפלט.

תפקידיו של המפלט:

1.לנתב ולתעל את גזי הפליטה הרעילים החום וריחם הנפלטים מהמנוע אל אחורי כלי הרכב.ללא פגיעה בנוסעים ואנשים מחוצה לו.

2.לאגור ולטפל בסוגי הגזים השונים והמזהמים הנפלטים מהמנוע באופן היעיל ביותר.בגריעה הקטנה ביותר שאפשר

לביצועי המנוע.בכפוף לחוקי זיהום אויר ופגיעה אקולוגית,למידה המותרת.

3.לעמעם ולהשתיק את כמות רעש הדציבלים מכלי הרכב במטרה למנוע פגיעה באיכות חייהם של הנוסעים,אנשים

ובעלי-חיים בקרבתו וסביבתו.

4.להיות עזר לפעולת מנוע תקינה,ולספק מיקום למכלולים שונים ולחיישנים.

תפקידיו המשניים של המפלט:

1.להוות חלק בלתי נפרד ליעילות עקומת מומנט המנוע,ובמקביל להקטין תצרוכת דלק.

2.לבצע את כל הנ"ל בצורה הטובה ביותר בשילוב,הקטנה למינימום את העברת הרעידות והויברציות לרכב ולתא הנוסעים.

3.כל האמור בתוספת העברת חום מינימלית לתחתית המרכב.

4.כל האמור עד לכאן צריך גם להתייחס לאורך חיי המפלט והעיקר להתבצע מול יחס העלות/תועלת.

5.לעשות רעש שיעיר תציפורים,ואפשרות לשים יציאה בגודל "מגנז"...

מבנה וחלקיו השונים של המפלט:

חלקיו:

1.סעפת הפליטה בצורות גאומטריות שונות-תפקידה לאחד את הפליטה ממספר הצלינדרים ליציאה אחת,ובהרבה מקרים

תוך התחשבות בסדר ההצתה במנוע.

2.צינורות מתכת בקטרים וקימורים שונים-תפקידיהם לגשר ולחבר בין חלקיו השונים של המפלט תוך כדי מעבר גזים חמים

למקשה אחת,ותלייתו לרצפת מרכב הרכב.

3.דוד ממיר קטליטי עשוי מחומרים מורכבים-תפקידו לטפל בגזים השרופים והרעילים הנוצרים בתא השריפה של המנוע,ולנטרל

בהם מזהמים,רכיבים אשר גורמים לזיהום אויר ורעילים לבני-אדם ובעלי-חיים באמצעות חומר קרמי ספוגי בצורת סבך רשתות

כוורת,שד"א רעיל מאוד ונספג בעור ובראות,שגורם לתגובה כימית ובדרך זו מנטרל את אותם המזהמים.

4.דוד תהודה-רכיב אשר עושה שימוש באפקט הרזוננס שאומר: תדר מסוים שחוזר על עצמו(לא חייב להיות קבוע)היוצר תגובה

כלשהי.במקרה הזה התדר נע הלוך-חזור ומשתמש באויר/תערובת הגזים כתגובה.תפקידו לשמש כמעין "שומר" על תערובת

הדלק/אויר בצלינדר המנוע שלא "תברח" לסעפת הפליטה ומשם למפלט.הוא עושה זאת על ידיי הרבה שינויים של יחס קוטר

ויחס נפח ובניהם,בתוכו.

5.דוד עמעם מחיצות-תפקידו לעמעם ולהשתיק את רעש הפליטה הנוצר עקב פיצוץ התערובת בצלינדר המנוע,ולאגור שאריות

חלקיקי פיח עקב שריפה(בצלינדר)לא אופטימלית.עמעום הרעש נעשה באמצעות העברת הגזים מ"חדר" ל"חדר" דרך מספר

(לפעמים לא קטן)מחיצות עם פתחים וגם רשתות ועל ידיי כך "מעייפת" את מהירות הגזים ותדרם,תופעת הלוואי היא השתקה ועמעום.בקשר לפיח הוא "מתעייף" יותר(מסה)ונשאר שם. (חונק,ולא לביצועים)

6.דוד משתיק-זהו רבותי הדוד האהוב עליי מכולם,ובהמשך תבינו למה.תפקידו להשתיק את אותו רעש פיצוץ התערובת

באמצעות ספיגתו אליו על ידיי חומר הנקרא צמר-סלעים(לא פלדה)דומה לכזה המותקן בתיבות רמקולים.(תיבת בום-בום)

הדוד בנוי בצורה פשוטה ולכן גם לא כבד,(לעומת שאר הדודים שלא בנויים באופן פשוט)ישנו צינור מחורר כמו רשת,עליו חומר

מחורר מבודד חום מסביבו צמר-הסלעים סופג הרעש,וכל זה עטוף בפח מתכת דק עם שני חיבורים לצינורות המפלט וזהו.

(אינו גורם לשום הפסד או חניקה וירידת ביצועים!-מסוג,איכותי)

7.גומיות חיבור-אלו מחברות ותולות את המפלט אל רצפת המרכב,מונעות רעידות וויברציות,ועשויות גומי עמיד בפני חום.

מבנה:

המפלט-מערכת הפליטה בנויה מצינורות מתכת בקטרים שונים ובצורות מורכבות,מתוכננת לפי דרישותיו ויעודו האינדבדואלית של כל דגם ודגם מנוע ורכב.כעיקרון המערכת בנויה מקטעי צינור ובניהם ממוקמים ממירים,דודים ומשתיקים.

צורת כל הדודים דומה,לגליל עגול או אליפסי בגדלים שונים ועם שני חיבורים או יותר בקטרים שונים גם כן,לחיבור לשאר המערכת.

ישנם מערכות מפלטים אשר מוצמד להם בחלקם החיצוני מכלול עזר כלשהו לבידוד חום,בקרבה לאזורים רגישים כמו: קיר-אש

תא-נוסעים,מיכל-דלק ומכלולים אחרים.

לצינורות המערכת מחוברות "אזני" תפיסה אשר להם מחוברות גומיות העשויות גומי עמיד בחום ואלה מחוברים לרצפת המרכב

וכך המערכת תלויה ומקטינה למנימום את אותם רעידות ומסוגלת לנוע בחופשיות עם תזוזות המנוע.

אחרי שקראתם:!:,אני מקוה,(ולא רק בגלל שאני כתבתי את כל הנ"ל ולקח לי לא מעט זמן,ולא העתקתי או ציטטתי משום מקום ואני מבקש ממכם גם לא לעשות זאת אלה באישור ב-ה"פ) את כל הסיפור המצ'עמם הזה,תבינו שזה חשוב כדי שתוכלו להבין את "הפואנטה" בהמשך.

ואם קראתם,אתם מבינים שאגזוז זה לא דבר פשוט כלל וכלל,ומתחילים להבין למה,כל שינוי שהוא בלי מחשבה לפני,יכול לגרוע או

להוסיף.אם אתם אוהבים להמר בכספכם? סבבה לכם! רוב הסיכויים שתפסידו ואותו "בעל-מקצוע" ירוויח חינם,ואת זה אני ממש לא

אוהב!

וחזרה סוף כל סוף לקוף המצוי ולאגזוז הרצוי. :multi:

קודם כל מה אנחנו רוצים מהאגזוז,ולאיזו מטרה :?: וכמובן סוג מנוע ורכב.(וזה חשוב מאוד לכל סוג שיפור.אפילו מהשיפור)

1.אנחנו רוצים(כוח,לא תופס)הספק,מומנט(שני דברים שונים שמשתלבים)סוואנד, משקל קל?

2.למטרה(רעש,"תצאו בחוץ")יותר הספק בסל"ד בינוני,עקומת מומנט לינארית-דראג,סיבובים, תאוצות?

3.אטמוספרי,טורבו-רכב ביצועים קטן?(ספורטtv) רכב גדול?(D9)

נתחיל מסיטואציה קשה:

מנוע אטמוספרי,רכב קטן,הספק בסל"ד גבוה ומומנט סל"ד בינוני.

עכשיו,כדי להבין איך כל הענין של אגזוז ושינוייו,משפיע על פעולת המנוע?ואיך משדכים אגזוז מתאים!

צריך קודם כל להבין,שמערכת הפליטה מתחילה ממנו,משסתום הפליטה :!:

הנה הסבר קצר(בהקשר זה)על אופן פעולתו של המנוע.ואל תחשבו רק על ארבעת המינים.

ולמי שלא הבין: 1.מהלך יניקה 2.מהלך דחיסה 3.מהלך עבודה(ה + היחידי) 4.מהלך פליטה.

על הדרך אני מקוה שכולם כבר יודעים ששיפורים מסוגים שונים נועדו ברובם למטרה אחת.הכנסת/מילוי תערובת אויר/דלק

בכמות גדולה יותר לצלינדר=יותר הספק/מומנט.(ויש גם שיפורים שעוזרים לשרוף אותה בצורה יעילה יותר-סיפור אחר)

מאיפה הבוכנה יונקת את התערובת?(לא מהפילטר ובטח שלא מסעפת היניקה)אלה מתעלת שסתום היניקה! כאשר זה פתוח,בלבד!

ואיך היניקה מתבצעת? על ידיי ירידת הבוכנה מ-נמ"ע ל-נמ"ת(מי שאל מזה? נקודה מתה עליונה ותחתונה)ויצירת תת-לחץ

שבעקבותיו ובזכותו כשהשסתום נפתח נוצר מצב של הפרש-לחצים ועל ידיי השוואתו,התערובת נכנסת(יותר נכון מאולצת)

ובמילים פשוטות:בוכנה יורדת,נוצר "ווקום",שסתום יניקה נפתח והתערובת ממלאת את חלל הצלינדר. "קפיש" :silly:

(מהלך דחיסה:הבוכנה עולה מ-נמ"ת ל-נמ"ע ודוחסת את התערובת לנפח קטן בהרבה יותר,עקב כך היא מתחממת לטמפרטורה

גבוהה ולחצה עולה. מהלך עבודה:הבוכנה ב-נמ"ע מופיע ניצנוץ במצת(כן,מצית סיגרייה)גורם לפיצוץ כן פיצוץ התערובת ובעקבות

זה נוצר הדף חזק מאוד אשר הודף את הבוכנה בכוח רב(גם אם לא בא לה)חזרה ל-נמ"ת,וזה ה"כוח" החיובי היחיד בכל הפעולות)

מהלך הפליטה:הבוכנה ב-נמ"ת,ישנם גזים שרופים עדיין בלחץ גבוה יחסית "המחפשים" לאן לצאת,שסתום הפליטה נפתח והגזים

ממהרים לצאת דרכו ודרך תעלת השסתום במהירות עצומה תוך כדי עליית הבוכנה שגם דוחפת את הגזים, ל-נמ"ע.

(וחוזר חלילה-מהתחלה)

עד כאן יכול להיות שרבים ממכם ידעו ולא חידשתי שום ובצל,אך שימו-לב לנקודה הבאה,את זה רבים אינם יודעים:

ומה קורה כשהבוכנה שוב מגיעה ל-נמ"ע :?:

ובכן,קצת לפני נמ"ע,שסתום הפליטה פתוח כבר ואיתו ביחד(כמו זוג יונים)שסתום היניקה מתחיל להפתח.(סבלנות!)

כאשר הבוכנה ב-נמ"ע שני השסתומות פתוחים בו זמנית! למצב הזה קוראים: חפיפת שסתומים. כאשר הבוכנה עוברת את נמ"ע

שסתום הפליטה מתחיל להסגר,והיניקה נשאר פתוח.

ומה קורה עכשיו? אמרנו שהגזים יוצאים דרך תעלת שסתום הפליטה,מה פתאום היניקה פתוח?

אמרנו כשהבוכנה יורדת,היניקה נפתח והתערובת נכנסת.:loco: נכון,אבל זה היוה היה בתחילת מהלך יניקה,ואנחנו עכשיו ב...

סוף מהלך פליטה,ומה שקורה זה דבר לא פשוט שמשפיע על כל סיפור האגזוז!(לא,לא,שכחתי)

בזמן שהגזים יצאו מתעלת הפליטה ועדיין יוצאים,הם צברו כוח שנקרא: חוק-שימור האנרציה שאומר

("שכל דבר שואף להשאר במצב שבו הוא נמצא",בקיצור) כמו רכב בנסיעה שלא יכול לעצור באופן מיידי ובשנייה אחת!

אז גם הגזים לא,והם גורמים לתת-לחץ בחלל הצלינדר "ומושכים" איתם את התערובת עד ששסתום הפליטה נסגר.

(מי לא הבין?)קחו את פתח צינור שואב האבק,הפעילו,החזיקו חתיכת נייר קטנה קרוב לפתח(לא בתוך)ועזבו.תת-הלחץ ינק

את הנייר,ולגבי התערובת,קחו את פתח הצינור וקרבו אותו לחול,שימו לב כי נוצרת תנועה ברורה של כיוון הזרימה וככל שתשאירו

יותר זמן ככה גרגרים רחוקים יותר ישאבו(אחד מושך את השני,כתגובת שרשרת. יש מבין!)

אתם זוכרים בכלל את יעוד השיפור? הכנסת/מילוי כמות תערובת גדולה לצלינדר,עד כמה שניתן!

(בסיוע ממערכת המפלט במקרה זה) אחרי שהבנו שהתערובת יוצאת מתעלת הפליטה(ומי שלא שיקרא עוד הפעם את הפיסקה

האחרונה והפעם,לאט זו לא בושה) אנחנו צריכים "בסה"כ" לדאוג שהיא תשאר שם(קצת אחרי השסתום)כדי לקרר אותו! ואת

המוביל שלו והתעלה,ולא לתת לה "לברוח" לאגזוז,כי אז אנחנו מקבלים ירידה במומנט ועלייה בהספק ותצרוכת דלק גבוהה

וזיהום-אויר.וזה נגרם עקב מערכת מפלט חופשית מידיי.(פתוחה) מצד שני אם המערכת לא חופשית "וחונקת" מצב שהתערובת לא מגיעה אפילו לשסתום,ונשארים קצת גזים שרופים בצלינדר,אנחנו נקבל עלייה במומנט וירידה בהספק ותצרוכת דלק בינונית ומטה אך

זה לא בריא לאמינות מכיוון ששסתום הפליטה וחלקיו אינו מקבל קירור(ושימון)ועקב החום הרב שמצטבר יכולות להופיע מחלות

כמו(לא עלינו) דטונציה,(הצתה עצמית ולא מבוקרת,הרסנית למנוע)שסתום פתוח קבוע ואף שבירתו ועוד וכו'. אבל אל תתאגו

יותר מידיי,בדרך כלל אנחנו בצד הראשון של המטבע.(דוגמאות קיצוניות להמחשה אך לקוחות מהמציאות)

ואם הבנתם נכון,הסוד הוא לשמור על נקודת הביניים הזאת קצת אחרי השסתום.כמובן שזה לא אפשרי וריאלי לכל אורך טווח

הסל"ד ובכל מצבי הנסיעה! ולכן התבקשנו להגדיר לעצמנו את כל הקריטריונים בסל"ד המבוקש.

ועוד דבר אחד,ישנו מצב הנקרא "מילוי חוזר" אשר בו גורמים מלכתחילה לתערובת לצאת לאגזוז,ואז בא תפקידו של דוד מס'4

שגורם למכת אויר חוזר("בק-פרשר")ומחזיר את כל התערובת ש"הברחנו" לאגזוז,בלחץ,בחזרה לצלינדר שמלא כבר בתערובת

ובאותה השנייה שסתום הפליטה נסגר,ומה שקיבלנו זה הרבה יותר תערובת לפיצוץ יותר חזק שאומר הספק-מומנט גבוהים יותר.

ואיך אפשר לבצע את כל זה בפועל באופן המעשי?

באמצעות נוסחאות פשוטות(ואני לא ד"ר "לפיזיקה גרעינית")של כמות CFM תוך התחשבות בקטרים באורך ומיקום הדודים!

וכמובן בפרטי אותו מנוע(נפח,קדח,מהלך,סל"ד,אטמו',טו' וקמשפטים ועוד).(ומכל זה,אני מפיק את לחמי) ובשביל להמחיש לכם,אחזור לדוגמה הקשה:מנוע אטמוספרי,רכב קטן,הספק בסל"ד גבוה ומומנט סל"ד בינוני.

מפיקים את זה על ידיי,השארת התערובת בצלינדר בסל"ד בינוני והוצאתה בגבוה.

1/3 ראשון-סעפת 4ל1,(רגילה)צינור בקוטר בינוני,(ארוך יחסית)דוד מס'4 שמתאים.

1/3 שני-צינור בקוטר גדול יחסית,כמה דודי מס'6.(לפי כמות ההשתקה שרוצים,ואפשר)

ב1/3 האחרון-צינור בקוטר קטן יחסית,ודוד מס'6 יפה.

וקיבלתם אחלה מערכת פליטה!

לביצועים בסל"ד גבוה,ומומנט(כוח תאוצה)בסל"ד בינוני,וכל זה ללא פגיעה ממשית בתצרוכת הדלק בנסיעות רגילות,(ועל חשבון "הכוח") והכי חשוב לא מעירה תציפורים ולא מושכת שוטרים!(ואם? מנוע,הזרקה וכל השאר תקינים?כמעט ללא זיהום אויר)

ד"א את דוד מס'4 ניתן להחליף בממיר שמתאים בעל זרימה גבוהה(hige-flow)ובפגיעה קלה בתכנון המערכת,אך ללא זיהום

אויר כלל.(בדיקות טסט).(רכב קטן=בעיות מיקום)

כמובן שהקטרים השונים מיקרים את עלות המערכת,וניתן לבצע גם בלעדיהם,בפגיעה קטנה/בינונית בתכנון.

זה לגבי מנוע אטמוספרי.

דוגמה שנייה:זהו הצד הקל.מנוע טורבו,רכב גדול,הספק בסל"ד גבוה וזמינות מומנט(טורבו)סל"ד בינוני.

1/3ראשון-צינור בקוטר בינוני-יותר גדול מקוטר היציאה של הטורבו,(DownPipe)ממיר או דוד מס'6,(בעלי זרימה גבוהה)

1/3 שני-צינור בקוטר גדול יחסית,דוד איכותי מס'6 בעל נפח בינוני. (אפשר אחד או שניים קטנים!)

1/3 אחרון-צינור בקוטר קטן יחסית לשאר,ודוד סופי מס'6 גם כן איכותי. (ושיהייה יפה)

ומה קיבלנו? רכב טורבו חזק בעל זמינות(תתפלאו)בבינוני,והספק גבוה בגבוהים,וכל זה עם שקט תעשייתי.(בוחנים,טסט)

ולא נשכח את סעפות ההדרסים(אטמו') אני לא יפרט במקרה זה בגלל שיש לזה קשר עקיף לכל הנושא.

4ל1-שילוב של מומנט סל"ד בינוני,והספק סל"ד גבוה. (אורך קצר=מומנט בינוני והספק גבוה,ארוך=יותר מומנט/הספק בגבוה)

4ל2ל1-שילוב של מומנט והספק באופן לינארי. (אורך קצר=מומנט/הספק בינוני,ארוך=מומנט/הספק גבוה)

הבטחתי ולכן אקיים,רכב טורבו עם 500כ"ס ושקט :mm_wink:

1/3 ראשון-צינור בקטר יותר גדול מקוטר היציאה של הטורבו(DownPipe)

דוד מס'6 איכותי וגדול בעל זרימה גבוהה.

1/3 שני-צינור באותו קוטר,דוד מס'6 איכותי עם נפח גדול (או שניים בינוניים)

1/3 אחרון-צינור באותו קוטר או יותר, ודוד מס'6 יפה ומנצנץ.

וכל זה ללא שום פגיעה בביצועים.

ומה קיבלנו?רכב טורבו חזק ושקט,אשר מאפשר הקשבה לסוואנד סינפוניית פעולת מנוע שכזה,תוך כדי התרכזות בנהיגה.

אתם יודעים איזה תענוג זה יכול להיות? ותענוג יותר גדול,השוטרים,בוחנים יכולים ללכת ל................ :agrue:

כל האמור מתייחס,לכל רכב טורבו בעל כל הספק,גבוה על חשבון סל"ד בינוני.

:smilecolr

ומה זה אגזוז לחץ?

מערכת פליטה המשמשת(כמעט)בלבד מנועי 2 פעימות לסוגיהן. (קטנועי 50cc,דו"ש,מוטוקרוס,רפליקות כביש,טרקטורונים וכו')

באמצעות צינורות בשינוי קטרים ואורכים רב,הגורם לתת-לחץ בחלל הצלינדר ועל ידיי כך ממלאת אותו בתערובת.

מכיוון שאין בסוג מנוע זה שסתומים כמו ב4פ' ,מערכת זאת הכרחית לפעולת המנוע,והיא חלק בלתי נפרד ממנו!

חשוב לציין שבסיס פעולת המערכת,הוא שימוש רב בחוק שימור-האנרצייה.

שינוי הקטרים שציינתי במערכות לרכב,(4פ')משתמשת בבסיס של אותן מערכות למנועי 2פ',ותורמת המון לביצועים שונים.

אך היא לא אותו הדבר מכיוון,שעלות מערכת אופטימלית כזו גבוהה.

אני מקוה,שכולם כבר מבינים שכדי להפיק את המירב מאותה מערכת פליטה,ולקבל ביצועים ממנה,חשוב באותה המידה

להתאים את שאר מכלולי המנוע! רק מערכת מתוכננת,אמנם מוסיפה,אך לא הרבה כמו התאמת שאר החלקים שהיא

מחוברת אליהם.

אבל גדול: קצת פה וקצת שם. ובסוף זה יהיה מושלם!

ובאשר לחוקיות סוגי האגזוזים במדינתנו "המתוקנת והמתקדמת"

לא אמורה להיות שום בעיה ברגע שהמפלט שקט והרכב לא מזהם (שוטרים,בוחנים טסט)

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=1445596&postcount=24

אל תעשו "רעש" אין לכם 500כ"ס :mm_eek:

ולמי שיש ועושה רעש זה נוסע מהר גם בלי :!:

:wave2:R5T

אדרנלין-מאוקטן בשביל זה אנחנו כאן!.ספורט-מוטורי? אותו תירוץ מונוטוני חוק זה חוק! וספורט זה ספורט,וזה רק ספורט.:x רוצים שיפור? רוצים שיפור? תוציאו מהבאגז' את הבוקסות של ההופעה!:screwy:"תעזבו" תמדינה הישראלים ברמה הכנסת דפוקה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 115
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

מללמוד קצת על מערכת פליטה הסברת איך מנוע עובד...

:lol:

תאמין לי , אתה נכס לפורום .

אל תשכחו,

לא משנה כמה תנהגו מהר, תמיד תוכל להגיע לכם מיני מהשוליים

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תמיד אמרתי שאתה לא קם בבוקר כי אתה אמן.

אבל לא תארתי לעצמי שאתה משורר.

ממש תענוג לקרוא את מאמריך,

כן ירבו!

ירון.

כשמישהו צועק טיפש ואני מסתובב, זה אומר שאני טיפש?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל הכבוד,

בזמן האחרון חשבתי שזה יהיה מגניב אם יהיה מן "ספר" כזה של הפורום שמלא במאמרים כמו זה, נראה שלקחת את הפרויקט ברצינות.

בהצלחה ותודה!

- 306 XSI -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלחו לי אם לא הבנתי את הדברים נכון,

קראתי פעמים ואני עדין לא מבין, ויש לי שני שאלות: אגזוז "לחץ" בעצם נכנס לקטיגורית מערכת הפליטה, אז אייך הוא מוסיף כוח למנוע (אם כי זה לא ביניקה או דחיסה)? וכך גם שאלתי השניה, אייך הוא בעצם עוזר לתצרוכת הדלק באוטו ?

סורי על הבורות.. עדי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

סלחו לי אם לא הבנתי את הדברים נכון,

קראתי פעמים ואני עדין לא מבין, ויש לי שני שאלות: אגזוז "לחץ" בעצם נכנס לקטיגורית מערכת הפליטה, אז אייך הוא מוסיף כוח למנוע (אם כי זה לא ביניקה או דחיסה)? וכך גם שאלתי השניה, אייך הוא בעצם עוזר לתצרוכת הדלק באוטו ?

סורי על הבורות.. עדי

שלום שוב,

מערכת הפליטה מתוכננת כך שהיא משפיעה על "אופי" המנוע.הכוונה,לדוגמה:אותו המנוע בדיוק,אשר מורכב עם אביזרי עזר

שונים ברכבים שונים.ה"אופי" שלו יהיה שונה,ברכב משפחתי:מומנט-הספק גמישות ותצרוכת דלק נמוכה יהיו מכוונים לסל"ד

נמוך-בינוני.ברכב ספורט:מומנט-הספק וסל"ד גבוה יחסית. וכל זה מאותו המנוע,איך? אביזרי העזר קובעים את אופיו.

אביזרי העזר הם בין היתר מערכת הפליטה,מערכת היניקה וכמובן וחשוב,מערכת ההזרקה-הצתה.(ניהול-מנוע ממוחשב)

אגזוז "לחץ" אמיתי קיים רק במנועי 2 פעימות! ששם פעולת המנוע שונה,בזה(וגם בדברים אחרים)שאין שסתומים כמו שאנו

מכירים אותם,ולכן התהליך דורש אביזר נוסף,שהוא מערכת פליטה אשר מייצרת תת-לחץ היונק את התערובת לצלינדר.

לגבי תצרוכת הדלק במנועי 4 פעימות ברכב,המפלט משפיעה מאוד,בכך שהוא עוזר למילוי תערובת בצלינדר בכמות גדולה יותר,או לא.

הכוונה שכאשר התערובת נכנסת לצלינדר,ויש לנו מערכת אגזוז שלמה פתוחה,(זרימה חופשית)התערובת יכולה לצאת

בקלות לאגזוז,ומכאן תצרוכת גבוהה בגלל שחלק ממה שאמור להשרף במנוע "נשפך" החוצה,ומבוזבז. וההפך!

מערכת אגזוז חצי פתוחה("חונקת")לא נותנת לתערובת "לברוח" מהצלינדר.

אגזוז פתוח מתייחס לסל"ד נמוך/בינוני. אגזוז חצי פתוח מתייחס לסל"ד נמוך/בינוני ובגבוה חונק(מוריד ביצועים)

מערכות פליטה איכותיות ומתוכננות,מעלות את ביצועי המנוע(מומנט-הספק)מכיוון שהם משתמשות בבסיס של חוק

שימור-האנרציה,(כאשר ב2פ' זה באופן מוחלט)כדי להפיק ביצועים גבוהים יותר,הם עושות זאת באמצעות מילוי תערובת

בכמות גדולה יותר בצלינדר,בעזרת יניקתו משסתום היניקה בסל"ד גבוה.כאשר זה לא מתאפשר ללא מערכת אגזוז איכותית.

ד"א שכחתי להדגיש כמה דברים.

למשל במנועי דראג עטירי אורוות סוסי הרבעה,אגזוז לא משחק תפקיד.יש להם סתם חתיכת צינור קטנה מעוגלת כדי לנתב

את הגזים החוצה.ולמה:בגלל שמנוע מוגדש,בצורה זאת או אחרת,לרמה גבוהה של "כוח" בסל"ד גבוה,ולפרקי זמן קצרים

בשילוב תיזמון סגירת שסתום הפליטה.אין חשיבות אם חלק מהתערובת יוצא החוצה,מעבר לשסתום כדי לקררו!

בקיצור אל תרכיבו סתם דוד אחורי! אלא אם זה ליופי. וגם זה בסדר.

אם יש לכם מנוע אטמוספרי,זה לא יהיה חכם לשדך לו מערכת פתוחה לחלוטין! צריך שימוש בדוד מס'4 עדיף,או מס'3.

לגבי הביצועים באיזה סל"ד,מה שקובע הוא המרחק של דודים אלו מהסעפת. ובשאר האגזוז השתמשו רק בדודים מס'6.

דוד מס'4 או 3 אמור להיות ממוקם בין 30ס"מ ל 100ס"מ אחרי הסעפת,ברוב המקרים.

מרחק גדול=ביצועים בסל"ד גבוה,ותצרוכת דלק בינונית בסל"ד בינוני/נמוך. וכמובן ההפך!

אם יש לכם מנוע טורבו,ואתם צריכים דוד מס'3 השתדלו להרכיב אחד איכותי,בעל זרימה גבוהה. או לחליפין למקם אותו קצת

יותר רחוק מיציאת הטורבו,אך לא רחוק מידיי מכיוון שלפעולתו התקינה דרוש חום רב.

וגם אל תגדילו את קטר הצנרת בהרבה,ללא הגדלה משמעותית בביצועים/גדישה. זה מיותר ואפילו גורע.

בשאר המערכת השתמשו כמה שיותר בדודי מס'6 בלבד. גם שקט,וגם אפשר להקשיב למנוע/טורבו. וכל המשתמע משקט.

אם יש לכם עוד שאלה עניינית,אשמח לענות.

:wave2:R5T

אדרנלין-מאוקטן בשביל זה אנחנו כאן!.ספורט-מוטורי? אותו תירוץ מונוטוני חוק זה חוק! וספורט זה ספורט,וזה רק ספורט.:x רוצים שיפור? רוצים שיפור? תוציאו מהבאגז' את הבוקסות של ההופעה!:screwy:"תעזבו" תמדינה הישראלים ברמה הכנסת דפוקה

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קראתי עוד פעם , ואני לוקח את התגובה האחרונה שלי בחזרה.

הרבה קשקשת יש במאמר הזה.

ערבבת פה בין כל המושגים , חסרים הרבה פרטים , ואפילו לא מוסבר פה על העיקרון המרכזי של "איך עובד משתיק" , שלא נדבר על זה שאתה אומר בעצם שיש 4 דודים( כולל ממיר ) בכל רכב נורמלי?

או שאני לא יודע לספור?

ומה עם קצת פיתוחים בתחום?

היסטוריה , עלות מול תועלת( בנושא הצמר סלעים , שלא נמצא בשימוש בכל אגזוז למשל , ודורש החלפה )תצורות וכו...

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

קראתי עוד פעם , ואני לוקח את התגובה האחרונה שלי בחזרה.

הרבה קשקשת יש במאמר הזה.

ערבבת פה בין כל המושגים , חסרים הרבה פרטים , ואפילו לא מוסבר פה על העיקרון המרכזי של "איך עובד משתיק" , שלא נדבר על זה שאתה אומר בעצם שיש 4 דודים( כולל ממיר ) בכל רכב נורמלי?

או שאני לא יודע לספור?

ומה עם קצת פיתוחים בתחום?

היסטוריה , עלות מול תועלת( בנושא הצמר סלעים , שלא נמצא בשימוש בכל אגזוז למשל , ודורש החלפה )תצורות וכו...

שלום לך kd2

קודם כל,יואיל לך מאוד אם,תקרא שוב,והפעם לאט ולא בקריאה מרפרפת.

אל תקחו את דברי כחקוקים בסלע,אשמח אם תתקנו במידה וטעיתי,ותוסיפו גם בלי קשר.(זאת אומרת עם)

בלי לפגוע,להעליב או לזלזל! תשתדלו לשים לב לסימני הפיסוק(, . ! וכו') זה חשוב כדי שתוכלו להבין!!!

6.דוד משתיק-זהו רבותי הדוד האהוב עליי מכולם,ובהמשך תבינו למה.תפקידו להשתיק את אותו רעש פיצוץ התערובת באמצעות ספיגתו אליו על ידיי חומר הנקרא צמר-סלעים(לא פלדה)דומה לכזה המותקן בתיבות רמקולים.(תיבת בום-בום) הדוד בנוי בצורה פשוטה ולכן גם לא כבד,(לעומת שאר הדודים שלא בנויים באופן פשוט)ישנו צינור מחורר כמו רשת,עליו חומר מחורר מבודד חום מסביבו צמר-הסלעים סופג הרעש,וכל זה עטוף בפח מתכת דק עם שני חיבורים לצינורות המפלט וזהו. (אינו גורם לשום הפסד או חניקה וירידת ביצועים!-מסוג,איכותי)

kd2 הנכבד,אנו נמצאים בפורום שיפורים! ולא שיעורי היסטוריה או פיתוחים טכנולוגיים על שם...

הרעיון שעומד לנגד עיני,כאשר אני כותב לפורום זה,הוא קשר לשיפורים.

על מה רצית שאני אכתוב? על הפיזיקה מאחורי גרף התדרים של קשתות הקול. או לחליפין,שמו של ממציא המפלט ועד פיתוחו

בטכנולוגיה המודרנית,והתאמתו לרכב המשופר בשנות באג-2000.

הבהרה: זהו פורום שיפורים לרכב,ובו אנשים מכל טווח חתך האוכלוסיה. לא ויקיפדיה!

המטרה היא לתת מענה ובסיס להבנת פעולת מכלול מסוים שיש לו קשר ישיר לפורום.

במקרה זה: האגזוז בלי ה"לחץ". כדי שכל האנשים יבינו על מה ולמה הם מדברים,ואיך זה קשור לשיפור המומנט-הספק.

ולגבי מס' הדודים,אלו הם כל הסוגים הקימים לרכב,ולא מוזכר בשום מקום על הימצאותם בו זמנית במפלט.

עכשיו אבקש ממך kd2, לא לערער את מחשבותיהם של קוריאנו,ולעמוד מאחורי מילותיך ולהעשיר אותנו בידע הנרחב שלך.

אני מחכה ומצפה לתגובתך בכליון עיניים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם הייתי רוצה לתקן אותך , הייתי עושה זאת בהודעה הראשונה - אבל אז...וגם עכשיו אני פשוט לא יודע איפה להתחיל.

המדריך שלך לא מדריך את הקונה מצד אחד ומצד שני גם לא נותן את המידע המדוייק.

כל החורים , צינורות, מבוכים ורשתות למיניהם משרתים תפקיד מסויים שהוא המרכזי בדוד משתיק, והוא לא מפורט פה! ( ואני לא מבין איך..... )

היום במשתיקים יש מיקס של כל השיטות האלו כדי להרוויח כמה שיותר שקט.

אלו לא סוגים שונים.

כדי להרוויח יותר ביצועים צריך לוותר על השקט או להיות מוכנים להשקיע בטיפול תקופתי( או החלפה )

אין מתנות חינם.

אבל אנחנו לא משדרים על אותו גל, ואין לי כוונה להכנס לתחום הטכני כי זה לא יגמר , אני יכול להגיד לך , בתור אחד שבנה איזה שניים או שלושה כאלו שבתאכלס ללא שיפור משמעותי בעוצמת המנוע במיוחד ברכב אטמוספרי אין למה להחליף את הדוד או הצנרת בכלל.

השיפור הוא פחות ממורגש , והוא רק למטרות סאונד.

כשיש לך שידרוג ששווה הגדלת מערכת הפליטה אז מתחילים לחשוב בכיוון , וגם אז בדרך כלל הבחירה מאוד פשוטה אגזוז "פריפלו" קלאסי ,שיעשה הרבה רעש ויתן הכי הרבה ביצועים.

מול אפטר מרקט יותר רגוע 2 או שלושה תאים בטור , יותר שקט ופחות קיצוני, אבל עדיין עם סאונד טוב.

והאתגר הוא תמיד כמה שיותר ביצועים עם כמה שפחות רעש ו...הכי זול.

מה שיותר מעניין אותי למשל זה אורך חיים , הרי צמר פלדה מחזיק זמן מה ואז צריך להחליפו , או שהרעש גדל משמעותית( כי הוא בעצם הרכיב הכי חיוני במשתיק ).

את רוב דודים בכלל אי אפשר לפתוח לטובת החלפה( באופנועים/טרקטורונים כן ) וזה גם שיקול בקניה של דוד כזה.

זה לא מדע טילים( לקנות , לא לתכנן )ולא הבנתי איך מספרת את הדודים במאמר,

שורה תחתונה - הרוב אותו דבר , קח את זה שעושה את הסאונד הכי יפה לדעתך או שפשוט תתחרע על פריפלו עם אופציה למשחק עם צמר הסלעים , כך לפחות , תוכל קצת לרסן את העניין קצת.

וגם משתיק חשמלי זה משהו ששווה לשקול לאנשים הגרים באזור מאוכלס ורוצים לחזור הביתה/לצאת בבוקר בלי להפריע.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אם הייתי רוצה לתקן אותך , הייתי עושה זאת בהודעה הראשונה - אבל אז...וגם עכשיו אני פשוט לא יודע איפה להתחיל.

לי נראה שאתה פשוט לא יודע מספיק,(בלי לזלזל)באופן נרחב על הנושא.הכוונה בכל הספקטרום התכנוני!

המדריך שלך לא מדריך את הקונה מצד אחד ומצד שני גם לא נותן את המידע המדוייק.

זהו לא מדריך לקונה ספציפי,וגם לא לרבים.כדי להקיף את המידע בכל הספקטרום באופן מדוייק,צריך לכלול נושאים לא קשורים

כגון: פיזיקה של כוחות וחוקים.(אנרציה,קול,CFM) וזה לא קשור לפורום(בעקיפין כן)וזה גם היה יוצא מאוד ארוך ומייגע

אפילו את עמוס השרת!

כל החורים , צינורות, מבוכים ורשתות למיניהם משרתים תפקיד מסויים שהוא המרכזי בדוד משתיק, והוא לא מפורט פה!

אוי לך,ולכישורי שיפורך,אם אתה חושב שבדוד שמיועד להשתקה ובאותה נשימה לביצועים/שיפורים,ישנם בתוכו מבוכים וכו'.

( ואני לא מבין איך..... )היום במשתיקים יש מיקס של כל השיטות האלו כדי להרוויח כמה שיותר שקט.

תבין דבר אחד.ישנם המון סוגים ודגמים מכל דבר ולכל מכלול.אך זה התפתח מסוג אחד,שכלל כמה דגמים. כאשר אני מתכוון

לתכנן מערכת פליטה! ממש לא מעניין אותי מס' התאים,כמות הרשתות וסוג חומר ההשתקה,בדוד המקורי של כל רכב.

מה שכן מעניין אותי,וצריך לעניין את כולם,זה קטר ואורך הצנרת שישנה ברכבם,ואם אפשר להשתמש בדודי ההשתקה שיש להם.

אלו לא סוגים שונים. כדי להרוויח יותר ביצועים צריך לוותר על השקט או להיות מוכנים להשקיע בטיפול תקופתי( או החלפה )

אתה סותר את עצמך! מצד אחד אתה מציג את עצמך כבעל ידע נרחב וניסיון,ומצד שני אתה לא שם-לב לטעויות הרבות במחשבתך.

כך את זה כביקורת חיובית ובונה! מאדם שקרוב לתחום(שלך)הרבה יותר ממה שאפשר לספר כאן,ושבנה,תכנן,ייצר,הרכיב,שיפר

שידרג ועוד,בכל התחום,(וכמה סוגי כלי-רכב)הטכני והמוטורי,ושאל,קרא,חקר,למד,בדק,ניסה,התיעץ והתחיל,לפחות

5 שנים לפני גילך הנוכחי.(הכוונה בגיל 12) עכשיו שני דוגמאות: טוסטוס 50cc עם צינור בלבד במקום האגזוז שיש לו,יעשה רעש שיעיר אתכם,גם אם הוא בשכונה ליד,אז זה אומר שהוא משופר?

וסובארו STI טורבו משופרת עם אגזוז מקורי לחלוטין,עושה רעש פחות מאותו טוסטוס,ולא תעיר אתכם אפילו אם היא מתחת לחלון.

אבל אנחנו לא משדרים על אותו גל, ואין לי כוונה להכנס לתחום הטכני כי זה לא יגמר , אני יכול להגיד לך

בתור אחד שבנה איזה שניים או שלושה כאלו שבתאכלס ללא שיפור משמעותי בעוצמת המנוע במיוחד ברכב אטמוספרי אין למה להחליף את הדוד או הצנרת בכלל. השיפור הוא פחות ממורגש , והוא רק למטרות סאונד.

אם בנית? אז כבר נכנסתה לתחום הטכני,ואתה צריך להבין דבר או שניים! במנוע טורבו,השינוי הוא לא משמעותי כמו במנוע אטמו'

מכיוון שהטורבו "דוחף" את התערובת בכוח לצלינדר,והמשחק של האגזוז לא ימנע את התהליך. במנוע אטמו',הסוד הוא

להתאים/לשדך מערכת-פליטה מתוכננת,כדי שהיא תעזור למילוי התערובת בצלינדר,ופה באטמו' זה מאוד משמעותי ומורגש.

עם בנית איזה דוד,(מפרגן)והרכבתה אותו על מערכת קיימת,ובשינוי כמה דברים נוספים,בוודאי שלא יהיה שיפור משמעותי,אם לא התאמתה/שינית את כולה לפי תכנון.

אני מתכוון לאנשים,שרוצים שינוי גדול,בכסף קטן,של החלפת דוד 1 או 2, ויציאה בגודל "מגנז".

כשיש לך שידרוג ששווה הגדלת מערכת הפליטה אז מתחילים לחשוב בכיוון , וגם אז בדרך כלל הבחירה מאוד פשוטה אגזוז "פריפלו" קלאסי ,שיעשה הרבה רעש ויתן הכי הרבה ביצועים.

העיקר שיעשה המון "רעש",ושהבוקסות בבגאז' ינמיכו את האוטו,ואז ברור שתקבל אשלייה אופטית ויזואלית וקולית עם רעידות

וויברציות של רכב דראג. אבל אתה "הולמת מותק".

מול אפטר מרקט יותר רגוע 2 או שלושה תאים בטור , יותר שקט ופחות קיצוני, אבל עדיין עם סאונד טוב.

והאתגר הוא תמיד כמה שיותר ביצועים עם כמה שפחות רעש ו...הכי זול.

מה שיותר מעניין אותי למשל זה אורך חיים , הרי צמר פלדה מחזיק זמן מה ואז צריך להחליפו , או שהרעש גדל משמעותית

( כי הוא בעצם הרכיב הכי חיוני במשתיק ). את רוב דודים בכלל אי אפשר לפתוח לטובת החלפה( באופנועים/טרקטורונים כן )

וזה גם שיקול בקניה של דוד כזה.

תרכיב אתה עם צמר-פלדה את הדודים שאתה בונה! מה? אתה ילד קטן שרוצה לראות ניצנוצים עפים מהאגזוז,ולראות איך

הצמר-פלדה נשרף? (דווקא יפה)

זה לא מדע טילים( לקנות , לא לתכנן )ולא הבנתי איך מספרת את הדודים במאמר

"חני חייתה מחנדסת ראקטים,בברית המוצ ות" ומה יש להבין במספור? סתם מספור אקראי.

וגם משתיק חשמלי זה משהו ששווה לשקול לאנשים הגרים באזור מאוכלס ורוצים לחזור הביתה/לצאת בבוקר בלי להפריע.

כל-הכבוד!סוף-סוף כתבתה משהו הגיוני,(עם הפעם אנחנו על אותו גל) סוג המשתיק הזה,מטרתו היא לא להשתיק בלבד,אבל

אפשרי להשתמש בו לזה. ראו התיחסות בהמשך.

וואלאק אתה!!! KD2

אמנם אני לא ד"ר לפיזיקה גרעינית ובטח לא מאבחן פסיכולוגי!

אבל עכשיו אני בטוח שיש לך בעיה בהבנת הנקרא, למרות שאתה כותב באופן סביר לגילך הצעיר :!:

תראה אני בטח לא יכנס איתך לויכוח,כאן בפורום. זה לא מעניין אף אחד על איזה גל אנחנו משדרים!

וקביעותך החקוקות בסלע,אם מספר שלא הבנת נכון או לא כתוב באופן מפורט כולל ומדויק,ואם מהאינטרנט שיכול הרבה פעמים

להטעות,כמו שאנו מבינים,ואם זה משמועות של מספרי הסיפורים,של פוגי אלף לילה ולילה.

מה שמעניין זה האגזוז,והמערכת המתוכננת שלו, וכל ההסבר שלי בא להסביר על הצד הנדרש בפורום זה.

יותר מידיי טעויות חוזרות ונשנות,והאנשים כאן לא מבינים שהם עושים טעות שקוראים לה "אגזוז לחץ"

ואתה KD2 עם כל הידע הנרחב שלך והניסיון,במקום לעזור לאותם אנשים,ולהסביר להם שלהרכיב דוד לחץ

אחורי לא יעשה כלום,ולפרט למה,במקרה הטוב אתה אומר אין כזה דבר אגזוז "לחץ". אז אל תתנשא בבקשה

מעל אף אחד,ובטח ובטח לא כאן בפורום,בגלל שמטרתו של הפורום היא,שיתוף ידע,התיעצות ולמידה מאחרים :!:

ורק כדי להוכיח לך שאני כן מקבל ביקורת מאחרים,ומוכן להודות שטעיתי כשטעיתי,במיוחד בשבילך,בבקשה:

אכן כתבה מועילה ביותר.

לא התייחסתה לפורק 50:50 האם הוא בדיוק כמו חיצוני מבחינת ההפסד או לא? עידן

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=1444211&postcount=9

ולגבי פורק 50/50 ?

לא התיחסתי אליו ואני מבקש ממנו סליחה,(וגם ממכם) שכחתי אותו לגמרי.

אין לי ניסיון איתו,ראיתי כזה בעיניים ולא היה לו אפשרות שינוי יחס ה 50/50.

התייחסותי אליו היא כמו לפיצה עם פפרוני,כל אחד והטעם שלו.

אבל אם ישנו דגם בעל אפשרות שינוי יחס,זה יכול להיות הטוב משני העולמות,אך 70/30 לטובת עולם החיצוני.

רק שתדעו,הוא לא פופולרי,ולדעתי גם לא מקצועי לשיפורים ברמה גבוהה.

http://www.carsforum.co.il/vb/showthread.php?p=1445229&postcount=20

ל-KD2

עכשיו,אחרי כל הצ'יעמום הזה שלא כל כך קשור,בוא תוכיח לנו ולי שאני טועה ותסביר לכולם בצורה מדויקת!

מזה משתיק חשמלי, איך הוא עובד, וכן הלאה... אני את ההסבר שלי כבר כתבתי! הוא מחכה ב-word

להעברה לשרשור,אחרי הסברך. אני מבטיח מילה של גבר שלא אשנה כלום! אחרי תגובתך.

:wave2: R5T

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שמע בחור , אתה הדקייס רציני אפילו לבעלי מקצוע , אני אפילו לא אגיב לך על מה שאתה כותב , אתה מערבב חלב ובשר( 2 פעימות -4 פעימות השוואות לא קשורות ) , לא ברור ואפילו בדיחה.

עברתי את הגיל שבו הייתי מחזיר לך תגובה מפורטת כדי להוכיח את עצמי.

קח -

http://auto.howstuffworks.com/muffler.htm

תקרא , תלמד , תהנה ,תראה מה באמת התפקידים של כל החלקים.

אני בדיון הזה לא כותב עוד מילה גם אם תגיד מה דעתך על המקצוע של אמא שלי.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 1868 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...