Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

מצבר חלש,מה הפרוצדורה של ההטענה?

106devil
שימו לב! השרשור הזה בן 6300 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

המצבר שלי בזמן האחרון חלש יחסית.

פתחתי את הפקקים וראיתי שאחד מהם כמעט יבש.

מה הפרוצידורה של מילוי והטענה מחדש?

למלא מים ולנסוע עם הרכב?

DSCF901111111105_resize1.jpg
שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 33
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

היי,

במידה והמצבר ריק לחלוטין, כלומר מתח הדקים כאשר המצבר מנותק מהרכב הוא 11.7 וולט יש להטעין את המצבר אצל חשמלאי טעינה איטית בזרם נמוך.

האלטרנטור של הרכב לא מתוכנן להטענת מצבר ריק לחלוטין, נזק עלול להגרם לאלטרנטור.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יגרם לאלטרנטור כל נזק ,אם תוסיף מים וטטעין בנסיעה.

יש לי קומפרסור אוויר שעליו הרכבתי אלטרנטור עם מנורת ביקורת.הוא משמש לי לאוויר ולטעינת מצברים.אני מטעין איתו מצברים בכל מצב,הדבר היחידי שצריך הוא,שהמצבר יכול במעט זרם שיש בו להדליק את מנורת הביקורת.

הסידור הזה משמש אותי כ-10 שנים ואף פעם לא נגרם נזק לאלטרנטור.

בברכה דוד.

דוד מזרחי נפטר ועזב אותנו לעולם טוב יותר. יהי זכרו ברוך

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יגרם לאלטרנטור כל נזק ,אם תוסיף מים וטטעין בנסיעה.

יש לי קומפרסור אוויר שעליו הרכבתי אלטרנטור עם מנורת ביקורת.הוא משמש לי לאוויר ולטעינת מצברים.אני מטעין איתו מצברים בכל מצב,הדבר היחידי שצריך הוא,שהמצבר יכול במעט זרם שיש בו להדליק את מנורת הביקורת.

הסידור הזה משמש אותי כ-10 שנים ואף פעם לא נגרם נזק לאלטרנטור.

בברכה דוד.

זה שלך לא נגרם שום נזק זה לא אומר כלום.

אלטרנטור הרכב לא נועד להטענת מצבר מת, בדוק בכתובים.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

106devil,טעינה ע"י אלטרנטור עם ווסט בנסיעה, אין צורך לפתוח פקקי מים,פותחים רק בטעינה מהירה.

מרק.ראיתי הרבה דברים בכתובים שאינם נכונים.כמו למשל קו ברלב,עליו כתבו שהוא המכשול החזק ביותר בהסטוריה.המצרים פרצו לנו אותו במלחמת כיפור ב-4 שעות.אל תנחש באיזה נשק,אומר לך.בזרנוקי מים. מאמין ?.

האמין לי אני הייתי שם.

בברכה דוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

מאחר וכל הנושא הזה קצת יוצר בלבול (גם אצלי) היה לי עכשיו ויכוח בטלפון עם דוד שלי שהוא גם מומחה בתחום האלקטרוניקה ובעל נסיון רב עם מערכות מסוגים שונים.

מצד אחד ההגיון אומר שחייבת להיות הגבלת זרם בטעינה שהאלטרנטור מבצע. אחרת הוא יהרוס את המצבר במקרה של נסיעה ארוכה.

מצד שני זה לא מסתדר לי כי כשהמנוע דולק האלטרנטור אמור לספק את הזרם לכל הצרכנים. ולמה אני טוען שהוא מספק ולא המצבר? משתי סיבות:

1. אם היה המצבר מספק את הזרם ולא האלטרנטור הרי שבזמן נסיעה המצבר היה נפרק ולא נטען. כמובן שאין כך הדבר.
  2. מתח הטעינה גבוה יותר ולכן המצבר הופך לצרכן והאלטרנטור למקור המתח.

הסיבה היחידה שאני יכול למצוא לכך שטעינת מצבר פרוק תגרום נזק לאלטרנטור היא זאת:

כאשר המצבר ריק מתח הדקים שלו יורד ולכן ההפרש בינו לבין מתח האלטרנטור גדל. הפרש זה הוא המתח שנופל על כל החוטים שבין האלטרנטור למצבר (חוט הפלוס ומסלול ההארקה בו זורם הזרם החוזר). ז"א שמתח ההפרש חלקי התנגדות הקו הוא הזרם שנצרך מהאלטרנטור. זרם זה גדל ככל שהפרש המתחים יגדל.

לעומת זאת שמצבר טעון מתח ההדקים שלו גבוה ולכן הפרש המתחים בינו לבין המצבר קטן- הזרם שזורם במסלול יורד.

מאחר והתנגדות המסלול שבין האלטרנטור למצבר היא קטנה מאד (נניח כשהכל תקין 0.1 אוהם) אפילו הפרש מתחים קטן יגרום לזרם עצום:

נניח מתח טעינה 14 וולט, מתח מצבר פרוק 11.7 וולט והתנגדות מסלול ביניהם כאמור 0.1 אוהם:

0.1: (14-11.7) = 23 אמפר!

לעומת זאת מצבר במתח 12.3 וולט:

0.1: (14-12.3) = 17 אמפר.

ההפרש לא כזה קריטי אבל יכול להיות שזה הקש ששובר את גב הגמל, מעבר לזה לקחנו התנגדות קו של 0.1 אוהם ואני סבור שהיא יותר נמוכה ואז ההפרשים גדלים.

דוד, בכל מקרה לדעתי כדאי לך לקנות או לבנות מטען מהיר. זה לא מחסל לך את המנוע של הקומפרסור?!

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אביב,המטען שלי די מהיר,ברבע שעה אני מטעין מצבר 60A ריק שאינו מסוגל להניע רכב. לדעתי מהירות ההטענה תלויה גם במהירות סיבוב האלטרנטור.

זה סידור מצויין מפני שהוא עובד עם ווסט ולא גורם נזק למצבר,כמו בטעינה מהירה שמרתיחה את המצבר.

לפני כ-10 שנים התקנתי את האלטרנטור על מנוע של מכונת כביסה וזה לא עבד.כידוע המנוע של מ. הכביסה הוא בעל חצי כ"ס.

היום זה מופעל על המנוע של הקומפרסור 5 כ"ס.יש סידור שבזמן שהמטען עובד הקומפרסור נח.

בברכה דוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אביב,המטען שלי די מהיר,ברבע שעה אני מטעין מצבר 60A ריק שאינו מסוגל להניע רכב.- היום רוב יצרני המצברים לא ממליצים על טעינה מהירה של מצבר ריק לחלטין, מהנתונים שציינת כנראה שהמטען שלך מסוגל לספק זרם של 240A !!?? אתה מקצר את אורך חיי המצבר.

ההמלצה היום היא מכסימום 50A למשך שעה וחצי למצבר של 60AH.

לדעתי מהירות ההטענה תלויה גם במהירות סיבוב האלטרנטור.- לכן קיים מייצב מתח שאמור לשמור על מתח קבוע

זה סידור מצויין מפני שהוא עובד עם ווסט ולא גורם נזק למצבר,כמו בטעינה מהירה שמרתיחה את המצבר.

לפני כ-10 שנים התקנתי את האלטרנטור על מנוע של מכונת כביסה וזה לא עבד.כידוע המנוע של מ. הכביסה הוא בעל חצי כ"ס.

היום זה מופעל על המנוע של הקומפרסור 5 כ"ס.יש סידור שבזמן שהמטען עובד הקומפרסור נח.

בברכה דוד.

אביב,

נסה לחשב כאשר מתח המצבר הוא 10.5 וולט (מצבר שמצצו אותו), ומתח הטעינה הנכון לחישוב הוא 14.5-14.8 וולט במקרה של מצבר ריק ולא כפי שרשמת 14 וולט. (זה נבדק על-ידי)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

avivz

לא חסר לכך בחישור התנגדות פנימית של המצבר?

לא ממש הבנתי את השאלה אבל אם התכוונת לשאול האם נכון שלא התייחסתי להתנגדות הפנימית של המצבר בחישוב אז אני לא בטוח לגמרי בתשובה. לדעתי לא כי התייחסתי למתח ההדקים של המצבר ולא לכא"מ שלו. ההוכחה לכך היא שכאשר מעמיסים את המצבר מתח ההדקים לא אמור לרדת בצורה משמעותית. יכול להיות שאתה צודק וכשהמצבר פרוק מאד וההתנגדות הפנימית גבוהה אז מתח ההדקים גם ירד יותר. בכל מקרה אני מסייג את החישוב למתח הדקים שנמדד לאחר ההעמסה ואז אין ויכוח.

אביב,

נסה לחשב כאשר מתח המצבר הוא 10.5 וולט (מצבר שמצצו אותו), ומתח הטעינה הנכון לחישוב הוא 14.5-14.8 וולט במקרה של מצבר ריק ולא כפי שרשמת 14 וולט. (זה נבדק על-ידי)

0.1: (14.5-10.5) = 40 אמפר. לדעתי זה יותר לכיוון 80 וזה בהחלט זרם דיי גבוה.

דוד אני יודע שאתה מאמין במכניקה וקצת פחות באלקטרוניקה אך לדעתי זו לא הדרך הנכונה לטעון מצברים. כמובן שאני לא אנסה לשכנע אותך בצדקתי בשעה שאתה עושה זאת כבר שנים בהצלחה :-)

מה שכן אני יכול להגיד לך שע"י שימוש במטען תוכל לקבל לפחות יותר שקט.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא ממש הבנתי את השאלה אבל אם התכוונת לשאול האם נכון שלא התייחסתי להתנגדות הפנימית של המצבר בחישוב אז אני לא בטוח לגמרי בתשובה. לדעתי לא כי התייחסתי למתח ההדקים של המצבר ולא לכא"מ שלו. ההוכחה לכך היא שכאשר מעמיסים את המצבר מתח ההדקים לא אמור לרדת בצורה משמעותית. יכול להיות שאתה צודק וכשהמצבר פרוק מאד וההתנגדות הפנימית גבוהה אז מתח ההדקים גם ירד יותר. בכל מקרה אני מסייג את החישוב למתח הדקים שנמדד לאחר ההעמסה ואז אין ויכוח.

0.1: (14.5-10.5) = 40 אמפר. לדעתי זה יותר לכיוון 80 וזה בהחלט זרם דיי גבוה.

דוד אני יודע שאתה מאמין במכניקה וקצת פחות באלקטרוניקה אך לדעתי זו לא הדרך הנכונה לטעון מצברים. כמובן שאני לא אנסה לשכנע אותך בצדקתי בשעה שאתה עושה זאת כבר שנים בהצלחה :-)

מה שכן אני יכול להגיד לך שע"י שימוש במטען תוכל לקבל לפחות יותר שקט.

זו הסיבה כנראה שיצרני האלטרנטורים לא ממליצים להטעין מצבר ריק ברכב, הזרם עולה במידה ניכרת למשך זמן ארוך יחסית (תוסיף על זה את הצריכה של הצרכנים הקבועים) מה שגורם להתחממות הדיודות ולשריפתן או קיצור משך החיים שלהם.

אתה יודע טוב יותר ממני שחום הינו הרסני לדיודות סיליקון.

אשמח לשמוע גם את דעתו של רפי לין ודני בנושא.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אלטרנטור של רכב יטען מצבר חלש ולא יגרם לו כל נזק מזרם הטעינה הגבוה ההתחלתי שדי מהר יורד כי מתח המצבר הנטען עולה כפי שכתבתם. לא לשכוח שיש כל מיני איכויות של אלטרנטורים ורכיביהם כשבדרך כלל "בוש" הנם המובילים.

אלטרנטור עלול להנזק ממצבר פגום שיש בו נתק פנימי ואז האלטרנטור פועל במעגל פתוח.

בברכה - רפי לין :-)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

[quote name=avivz

מה שכן אני יכול להגיד לך שע"י שימוש במטען תוכל לקבל לפחות יותר שקט.[/quote]

אביב, לצערי הפעם לא הבנתי את ההגיון שלך,שהוא בדרך כלל בריא. :-P

מה ההבדל באם האטרנטור מסתובב ע"י רצועה מפולי מנוע הרכב,או רצועה ממנוע חשמלי בן 5 כ"ס ?.וכי המצבר "יודע" מי הכוח שמניע ?. :-P

מרק, אם תמשיך לכתוב דברים לא נכונים,ותמשיך לחלוק על דברי אנשים מנוסים כמו דוד ורפי לין,אאלץ להזמין אותך לכוס קפה,להוכיח לך ואפילו אכריח אותך לאכול חוגלות על האש. :-P

בברכה דוד.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אביב, לצערי הפעם לא הבנתי את ההגיון שלך,שהוא בדרך כלל בריא. :-P

מה ההבדל באם האטרנטור מסתובב ע"י רצועה מפולי מנוע הרכב,או רצועה ממנוע חשמלי בן 5 כ"ס ?.וכי המצבר "יודע" מי הכוח שמניע ?. :-P

מרק, אם תמשיך לכתוב דברים לא נכונים,ותמשיך לחלוק על דברי אנשים מנוסים כמו דוד ורפי לין,אאלץ להזמין אותך לכוס קפה,להוכיח לך ואפילו אכריח אותך לאכול חוגלות על האש. :-P

בברכה דוד.

דוד,

הדברים שלי מאוד נכונים גם בתאוריה וגם מניסיון בבנית מערכות חשמל.

רפי רשם מצבר חלש ולא מצבר מת שמתח ההדקים שלו 10.5 וולט.

תזמין אותי לסטייק באסא.

מה לא נכון בדבריי ?

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6300 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...