Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

אולטרה סגול \ "אור שחור" בלוח השעונים

Fireball
שימו לב! השרשור הזה בן 6324 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

ביצעתי שיפור ללוח השעונים ברכב (במקור צהוב, עכשיו כחול ואדום):

20061105071834mediumit4.jpg

הבעיה: מחוגים בלוח השעונים לא מאירים בלילה. הייתי רוצה שיאירו בצבע אדום.

הפיתרון: לצבוע אותם בצבע פלואורסנטי, ולהאיר עליהם באולטרה סגול כדי שיזהרו.

נשאלת השאלה, עד כמה מסוכן אור אולטרה סגול מול העיניים, ובאיזה תדירויות.

בעיקרון יש לדים של אולטרה-סגול שמאירים בצבע זוהר ומציק, ויש את הנורות כדוגמת זו:

http://www.saftlite.com/prodDetail.aspx?pid=335&gid=4&fid=8

שנותנות אור שחור (לא נראה באור יום) ומאפשרות בדיקת דליפות במזגנים.

עד כמה זה בעייתי מבחינה בריאותית?

האופציה השניה היא לצבוע את המחוגים בצבע פוספורי (Phosphorescent, כמו שיש במחוגי שעון), שסופג אור במהלך היום, אך הוא יזהר זמן מועט בלבד בלילה. במיוחד כי הבנתי שצבע אדום\כחול לא זוהרים לאורך זמן. ירוק כן.

לא בא בחשבון: לבנות מחוגים מפרספקס ולהשתיל לדים מאחורה, המבנה של לוח השעונים מורכב גם ככה לאחר תוספת התאורה שעשיתי, ולכן אני לא מעוניין לפרק אותו לגורמים שוב.

- - -------[Fireball]------ - -

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוקר,

בשוק קיימים מספר סוגים של לדים בתחום ה-UV והם בעלי אורכי גל שונים ולשימוש שונה.

360,370,380,395 ננו-מטר, לד בעל אורך גל של 395 ננו-מטר (UV-A) הינו הנפוץ ביותר ועובד במתח של 3.6 וולט וזרם טיפוסי של 30 מיליאמפר (50 מיליאמפר מכסימום), כמובן יש צורך בחיבור נגד טורי מתאים להגבלת הזרם.

אורך חיים ממוצע של לד UV הוא בערך 1000 שעות לעומת 10.000 של לד רגיל ויש לקחת את הפרמטר הזה בשיקול בזמן תיכנון המעגל החשמלי.

לדים אלה לא ניתן להשיג בארץ ולכן תצטרך להזמין מחו"ל ומחירם די יקר כ-40 שקל ליחידה כולל עלות משלוח, יש ברשותיי 2 לדים שבעבר השתמשתי איתם לצורך חשיפת מעגל מודפס רגיש לאור UV ואוכל להשאיל לך לד אחד שנשאר לי.

עוצמת התאורה של הלדים היא די נמוכה ומסתכמת ב-12 מיליקאנדל ולצורך תאורת לוח השעונים תצטרך מספר לדים שתוכל לחברם בטור או במקביל בהתאמה למקור המתח.

פיתרון נוסף הוא הפעלת הלד על-ידי מעגל PMW או פולסר בקצב של עשירית השניה (1HZ) ובזרם של 100 מיליאמפר ובשיטה זו תוכל לקבל עוצמת תאורה גבוהה יותר (הבהוב הלד לא יורגש לעין האדם).

רוב הלדים בשוק בתחום ה-UV הם בעלי קוטר של 5 מילימטר ומיוצרים על ידי 3 חברות מובילות והם:

Bivar, Inc.,VISHAY,KINGBRIGHT

בקישור שמסרת תאורת ה-UV עבור שימוש לגילוי דליפות גז היא בעלת אורך גל שונה 260 ננומטר (תחום UV-C של קרינת UV)ואינה מתאימה למטרה שלך מכיוון שהיא הרבה יותר מסוכנת לגוף האדם ולעין האדם במיוחד.

לד UV מפיק אור בלתי נראה שהינו גם מסוכן לעין האדם וחל איסור מוחלט להתבונן ישירות לאלומה שמפיק הלד, מומלץ להשתמש במשקפי שמש שבולעים אור UV-A ו-UV-B וגם UV-C בזמן העבודה עם הלדים.

לסיכום

פרוייקט מעניין ובמידה תזדקק למידע נוסף צור קשר בערב דרך הפורום.

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ליאור,

למה לא לשים את הנורות הרגילות מאחורי המחוגים? זה לא אמור להפריע ל EL

"החיים הם לא קו ישר" - פיזבן

"If you want to test a man's character, give him power" - Abraham Lincoln

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי מרק.

תודה על הפירוט. אכן השכלתי :-D

לגבי עניין ה"בריאות", במידה ואני מכוון כמה לדים באורך גל של 360/70/80/95 ננומטר לכיוון לוח השעונים, האם זה מסוכן לעיניים?

בעיקרון אני לא כ"כ אוהב את הפיתרון כי אני לא מעוניין בצבע סגול על הלוח שעונים.

שאלה נוספת - האם כל הנורות אולטרה השחורות (אור שחור, בלתי נראה לעין) הם מסוכנות לעין?

המטרה האולטימטיבית מבחינתי היא שהמחוגים יזהרו מבלי שיראו תאורה מסביב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

היי,

אור אולטרא סגול המוחזר מלוח השעונים לא מסוכן וגם האנרגיה הגלומה באלומה של לד היא נמוכה מאוד.

דרך אגב, הצבע תלוי בסוג החומר שבו תצפה את המחוגים בלוח השעונים.

לי זה נראה פרוייקט מעניין ואולי התוצאה תהייה הרבה יותר מוצלחת.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אחלה! תודה!

אני מחפש כבר זמן מה צבע פלואורסנטי, ולצערי עוד לא מצאתי בארץ.

הייתי בחנויות צבע, בחנויות אומנות, וכו'.

הצבע שאני מחפש הוא אדום. אני יכול להזמין מחו"ל, אבל מעדיף להימנע אם ניתן.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקשר להגברת עוצמת התאורה של לד UV על-ידי הספקת זרם בערך של 100 מיליאמפר בדפקים, או מה שנקרא בשפה מקצועית duty cycle מצורף מעגל שבניתי עבור לד אינפרא אדום (לא UV) כמו בשלטים של טלוויזיה.

המעגל ניתן לשימוש גם בלדים UV.

Infra-Red Light Barrier.jpg

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בקשר להגברת עוצמת התאורה של לד UV על-ידי הספקת זרם בערך של 100 מיליאמפר בדפקים, או מה שנקרא בשפה מקצועית duty cycle מצורף מעגל שבניתי עבור לד אינפרא אדום (לא UV) כמו בשלטים של טלוויזיה.

המעגל ניתן לשימוש גם בלדים UV.

אני מניח שפתרון כזה יקצר את חיי הלד

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

לא יודע אם הוא יקצר את אורך חיי הלד, אבל הוא ישמור על הלד בפני שריפה מכיוון שבפרק הזמן שהלד לא עובד הוא מתקרר.

לפי דפי נתונים של חברת KINGBRIGHT ניתן להפעיל את הלד ב-DUTY של 1/10.

ראה דף נתונים מצורף.

הבעיה של פותח האשכול הוא למצוא צבע זרחני, אתמול בלילה ביצעתי מספר נסיונות עם לד UV על חומרים שונים ועדיין לא מצאתי חומר זוהר מתאים.

אני אצרף תמונות בלילה.

Pages from UV (5mm) SOLID STATE LAMP.pdf

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

אני מניח שפתרון כזה יקצר את חיי הלד
אם היה מדובר בנורת להט רגילה - אז כן.

אבל היות ומדובר בלד, והאפקט שיוצר את האור שונה - אז לא.

מחפש סוזוקי ג'ימני סטיישן 1,600 סמ"ק אוטומט

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

תודה אנשים :-D

אני לא חושב שאני ארצה להשתמש ב-PWM או Pulser כדי לחזק את הלד.

אני פשוט אביא יותר לדים. או לחילופין: אני אביא נורת נאון ארוכה שמאירה ב-UV, ובמקרה הכי גרוע אחליש את העוצמה שלה באמצעות נגד.

שאלה נוספת: האם יש תחום תדרים ב-UV שאיננו נראה לעין, אך עדיין אינו מזיק במיוחד? כי זהו בדיוק התחום שאני מחפש.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר ...
שימו לב! השרשור הזה בן 6324 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...