Jump to content
  • הצטרפו למשפחה

היי, היי אתה (או את) שם!

אנחנו יודעים, נחמד להיות אנונימי, ולמי בכלל יש כוח להירשם או להיות עכשיו "החדשים האלה".

אבל בתור חברי פורום רשומים תוכלו להנות ממערכת הודעות פרטיות, לנהל מעקב אחרי כל הנושאים בהם הייתם פעילים, ובכלל, להיות חלק מקהילת הרכב הכי גדולה, הכי מגניבה, וכן - גם הכי שרוטה, באינטרנט הישראלי. 

אז קדימה, למה אתם מחכים? בואו והצטרפו ותהיו חלק מהמשפחה הקצת דפוקה שלנו.

טסטר לבדיקת נתיכים ברכב-פרוייקטון הכולל תמונות

מרק10
שימו לב! השרשור הזה בן 6260 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

פוסטים מומלצים

בוחן (טסטר) לבדיקת נתיכים ברכב

הקדמה

רבים מאיתנו נתקלו ברכבים ללא תרשים המסביר על איזה מעגל הנתיך (הפיוז) מגן, דבר הגורם לשליפת נתיכים רבים עד לאיתור הנתיך ה"שרוף".

הטסטר שבניתי מעניק פיתרון אלגנטי לבעיה זו ומאפשר בדיקת נתיכים ללא הוצאתם מבית הנתיכים.

שימושים עיקרים של הטסטר

1. בדיקת נתיכים

2. בדיקת קוטביות של כבלי חשמל

3. בדיקת רציפות/נתק

4. בדיקת חיישנים (לשם בדיקה זו יש צורך להיעזר במידע טכני של היצרן)

תיאור המעגל

המעגל המיניאטורי כולל שלושה רכיבים בלבד ושימושי מאד לבדיקת נתיכים ברכב ללא הוצאתם מתוך בית הנתיך. המעגל מכיל שני לדים מחוברים במקביל בקוטביות הפוכה ונגד טורי אחד משותף בערך של 560 אוהם.

המעגל שעליו מגן הנתיך חייב להיות ממותח במתח של 12 וולט כלומר הסוויץ' ברכב צריך להיות במצב ON.

כאשר מחברים את הטסטר במקביל לנתיך הנבדק אחד הלדים ידלוק במידה והנתיך "שרוף". כאשר שתי הלדים יישארו כבויים אזי הנתיך תקין.

סכימה חשמלית

2791ad3.jpg

רשימת רכיבים

• R1 = נגד 560 אוהם 0.25 וואט
  • D1,D2 = לד 5 מילימטר סטנדרטי בצבע אדום,ירוק
  • חוטי חשמל בצבע אדום,שחור באורך של 50 סנטימטר בעלי שטח חתך של 0.75-1 ממ"ר
  • קונקטור כפול המשמש לנעלי כבל
  • פרובים בצבע שחור/אדום
  • מחבר מסוג "תנין"
  • את סט הרכיבים ניתן לרכוש אצל "סימן-טוב" רחוב וולפסון 61 תל-אביב במחיר של 8 שקלים

צילום של הרכיבים לפני הלחמה/הרכבה

9045to3.jpg

צילום המסביר כיצד להלחים את הלדים והנגד

2247yv6.jpg

צילום של הטסטר הגמור

1vw7.jpg

2lb2.jpg

הערות

• צריכת הזרם של המעגל היא 17 מיליאמפר במתח אספקה של 12 וולט
  • מתח עבודה מינימלי שבו הלדים יפיקו אור הינו 3 וולט (עוצמת תאורה נמוכה מאוד) מתח עבודה מכסימלי 20 וולט (הנגד או הלד יישרפו).
  • במידה ורוצים להשתמש בטסטר לבדיקת נתיכים של 24 וולט יש להגדיל את ערך הנגד הטורי ל-1.5 קילואוהם ו-0.5 וואט.
  • לאחר הלחמת החלקים יצקתי דבק אפוקסי לתוך חלל הקונקטור שבו מותקנים הלדים וגם לתוך חלל הבחונים בכדי להקנות חוזק מכני.

מצורף קובץ מקור בפורמט וורד שבו כתבתי את התיעוד (מומלץ להוריד אותו)

אזהרה !

אסור להחליף נתיכים ברכבים המצוידים במחשב ללא הוצאת המפתח מהסוויץ' או סיבוב המפתח למצב OFF

בהצלחה בבניה (שלא יהייה משעמם ביום כיפור הקרוב :razz: :razz: )

מרק

טסטר לבדיקת נתיכים ברכב.doc

איזה כייף לי :)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

• תגובות 41
  • פורסם
  • תגובה אחרונה

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

המגיבים הפעילים ביותר בשרשור

תמונות שפורסמו בשרשור

כל הכבוד על היוזמה בבניה.

אבל ניתן לקנות נורת לדים מוכנה בכמה שקלים(זאת אומרת שלא המצאת

את הגלגל)

כמו כן מנורות אלה לא עוזרות לך ברוב המכוניות החדשות ששמו

פיוזים אטומים ללא מגעי המתכת למעלה ואז אין מניעה מלהוציא אותם

בהצלחה עופר

HU-Alpine 9887R FRONT-rainbow profi line265cs SUB-critical mass ss122 AMP1-zapco refernce 360.4

AMP2-MONO-zapco reference 500.1

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פרויקט חביב, אך יש לי כמה הערות והארות:

1. מי מוציא נתיכים לבדוק אם הם שרופים? נורת ביקורת פשוטה של 10 שקל מהום סנטר זה כל מה שצריך. מדליקים את מתג ההתנעה ורצים על הנתיכים, שני בדיקות לנתיך, ומיד מזהים נתיך שרוף- שצד אחד של הנתיך הנורה דולקת ובצד השני לא.

הבדיקה לא גוזלת יותר מחצי דקה לתיבת נתיכים סטנדרטית.

2.

כאשר שתי הלדים יישארו כבויים אזי הנתיך תקין.

זהו תכנון לקוי של הטסטר, נניח שלא נגעת הייטב בשני צידי הנתיך, גם אז הלדים לא ידלקו ואתה עלול להסיק שנתיך תקין כאשר הוא בעצם שרוף, שלמעשה רק הבדיקה הייתה שגוייה.

3. בטסטר שלך אתה צריך שתי ידיים יציבות כדי לבצע את הבדיקה, כאשר עם מנורת ביקורת סטנדרטית יד אחת תספיק.

נסה לעבוד שפוף ליד תיבת נתיכים נסתרת ברכב ותבין שקשה להפעיל את שתי הידיים.

אני מקווה שלא הרסתי לך יותר מידי את ההשקעה:-P .

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

כל הכבוד מרק -!

האם את התנין שנמצא ליד הקונקטור צריך לחבר לGND (גוף הרכב) , ?

או שהוא בכלל לא משתתף במעגל החשמלי ?

דורון

התנין הוא בשביל תלייה נוחה בכול מקום ברכב מה שלא מתאפשר בהצעה של דניאל עם מנורה שקונים ב-10 שקלים ועלולה להשבר.

התנין לא מחובר לארקה ולא לפלוס.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

פרויקט חביב, אך יש לי כמה הערות והארות:

1. מי מוציא נתיכים לבדוק אם הם שרופים? נורת ביקורת פשוטה של 10 שקל מהום סנטר זה כל מה שצריך. מדליקים את מתג ההתנעה ורצים על הנתיכים, שני בדיקות לנתיך, ומיד מזהים נתיך שרוף- שצד אחד של הנתיך הנורה דולקת ובצד השני לא.

הבדיקה לא גוזלת יותר מחצי דקה לתיבת נתיכים סטנדרטית.

2. זהו תכנון לקוי של הטסטר, נניח שלא נגעת הייטב בשני צידי הנתיך, גם אז הלדים לא ידלקו ואתה עלול להסיק שנתיך תקין כאשר הוא בעצם שרוף, שלמעשה רק הבדיקה הייתה שגוייה.

3. בטסטר שלך אתה צריך שתי ידיים יציבות כדי לבצע את הבדיקה, כאשר עם מנורת ביקורת סטנדרטית יד אחת תספיק.

נסה לעבוד שפוף ליד תיבת נתיכים נסתרת ברכב ותבין שקשה להפעיל את שתי הידיים.

אני מקווה שלא הרסתי לך יותר מידי את ההשקעה:razz: .[/b]

דניאל הטסטר שתכננתי ובניתי לא אמור לפתור את כול הבעיות הצצות בתשובתך.

כפי שרשמתי בתחילה לטסטר יש מספר שימושיים והם:

1. בדיקת נתיכים

2. בדיקת קוטביות של כבלי חשמל

3. בדיקת רציפות/נתק

4. בדיקת חיישנים (לשם בדיקה זו יש צורך להיעזר במידע טכני של היצרן)

רוב היצרניים במפורש כותבים שאסור להשתמש במנורה לבדיקות ברכב אלה רק בעזרת לד.

בעזרת מנורה רגילה של-10 שקלים לא תוכל לבדוק קוטביות.

הסיכוי שהמנורה טיפול ותשבר הוא גבוה (לד לא נשבר בקלות כזו ובמיוחד בתיכנון שלי עם מחזיק בצורת תנין)

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

זה כמו עם הגולף. לא תמיד חייב לקנות משהו ב-30 אחוז יותר רק בשביל להיווכח שזה לא יותר טוב.

תקרא שוב פעם את ההיתרונות הייחסים של הטסטר שבניתי לעומת מנורה רגילה ששייכת להיסטריה, או אצל חשמלאים שלא השכילו להבין למה אסור להשתמש במנורה רגילה לבדיקות ברכב.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

ראשית, לפי הכותרת, ההקדמה וההסבר במהלך הצגת הפרוייקט אתה מכוון בעיקר לבדיקת נתיכים ועל נושא זה התמקדתי בהערותיי.

מרק , על תתעצבן, הביקורת שאני נותן היא רק נקודות למחשבה, שאולי יתנו לך כוון איך לשפר את הטסטר כך שיהיה יותר יעיל ומדויק.

איך אתה בודק חיישנים אני עדיין לא מבין. תן דוגמאות.

איך אתה בודק רציפות? שוב באותה שיטה של הלדים הכבויים? אזי הסברתי איפה יכול להיות הבעייה.

ובדיקת קוטביות אפשר לעשות עם נורת הביקורת הפשוטה, אגב ניתן להשיג את הנורת הביקורת פשוטה רק במקום נורה יש לד. עולה כפול ועדיין מאוד זול.

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

דניאל,

אני הוסיף מספר דוגמאות לבדיקת חיישן VSS וגם קריאת קודי תקלה ברכבים שניתן לבצע זאת בעזרת חיבור הטסטר למחשב הרכב.

אני צריך לחפש את הקובץ של HAYNES בנושא דיאגנוסטיקה, משום מה לאחר שעשיתי סדר בדיסק הוא נעלם לי.

בדיקת רציפות

מתבצעת באותה שיטה של בדיקת נתיכים, כלומר חיבור הטסטר לכבל 'חשוד' בשתי קצותיו, במידה ואחד הלדים דולק אזי קיים נתק בכבל, פשוט וקל.

בדיקת קוטביות

יש לגעת עם הפרובים בחיווט החשוף של הקונקטור שאנו מעוניינים לגלות את הפלוס והמינוס, במידה והלד האדום דולק אזי להיכן שמחובר הפרוב האדום זהו קו הפלוס והשחור זה קו המינוס. במידה ונחבר הפוך הלד הירוק ידלוק.

אני מרגיש שאני מעביר קורס בסיסי בחשמל :-P

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יפה מאוד !

קבל ח"ח על ההשקעה, בהחלט יהיה כיף לנסות לבנות בעצמי :)

רציתי רק לשאול, לשם מה יש 2 לדים, אם רק אחת מהם תדלוק כל כאשר יש כשל?

!AWDSOME

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

בוקר טוב מרק.

בדבריך ציינת "המעגל שעליו מגן הנתיך חייב להיות ממותח במתח של 12 וולט כלומר הסוויץ' ברכב צריך להיות במצב ON".

לאמיתו של דבר אין בכך די. בנוסף צריך שיהיה עומס על הנתיך, כלומר שצרכן זרם כלשהוא יהיה מחובר למעגל הנבדק בזמן הבדיקה. הרי יתכן למשל שמתג הפשרת שמשה אחורית יהיה במצב מופסק ואז יציאת הנתיך של מעגל זה תהיה 'צפה' והפרש הפוטנציאלים על הנתיך יהיה בין פלוס ובין חיבור צף, והלדים לא ידלקו.

כמובן שגם במצב כזה ניתן לגלות נתיך שרוף אבל אז יש לחבר את אחד הבחונים (פרובים) של הלדים למינוס - לכן יש צורך למען נוחיות השימוש להוסיף אפשרות לחיבור מהדק תנין לאחד הבחונים.

בקיצור, החיים מורכבים ותמיד יש צורך להבין מהן האפשרויות ומהן המיגבלות.

יחד עם זאת, כל הכבוד ליוזמה ולהשקעה.

חתימה טובה, יוסי

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

יפה מאוד !

קבל ח"ח על ההשקעה, בהחלט יהיה כיף לנסות לבנות בעצמי :smile:

רציתי רק לשאול, לשם מה יש 2 לדים, אם רק אחת מהם תדלוק כל כאשר יש כשל?

בוקר-טוב,

הסבר לגבי לדים

לד מאיר רק כאשר מחברים אותו בקוטביות נכונה כלומר מינוס/פלוס בצורה נכונה.

על-מנת לפתור בעיה זו חיברתי שתי לדים בקוטביות הפוכה ואז איך שלא תחבר את הטסטר למעגל הנבדק אחד הלדים ידלוק,

לעומת מנורה שתדלוק בכול מצב .

כמו שציינתי קודם לכן מנורה צורכת הרבה זרם יחסית ללד מה שעלול לגרום נזק בלתי הפיך למעגלים אלקטרונים מסיבה זו לא מומלץ להשתמש במנורה רגילה לבדיקות ברכב.

קישור להסבר בנושא לדים בשפה העברית

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%93%D7%99%D7%95%D7%93%D7%94_%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%98%D7%AA_%D7%90%D7%95%D7%A8

כיצד מחשבים את ערך הנגד הטורי בצורה קלה ומהירה (מחשבון פשוט)

http://led.linear1.org/led.wiz

שיתוף קישור לתגובה
שיתוף באתרים אחרים

שימו לב! השרשור הזה בן 6260 ימים, שזה ממש ממש הרבה. נא המנעו מהקפצה שלו והקפיצו אותו אך ורק אם אתם פותחי השרשור ו/או יש לכם עדכון רלוונטי לנושא. אם יש לכם שאלה, נא פתחו שרשור חדש.

הצטרף לדיון

ניתן לפרסם הודעה כעת ולהירשם לאתר מאוחר יותר. במידה וכבר יש לך חשבון בפורום, התחבר כעת בכדי לפרסם באמצעות החשבון שלך.

Guest
הגב לנושא זה...

×   התוכן שהדבקת מסוגנן.   הסר סיגנון

Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע אוטומטית בגוף ההודעה.   הצג כקישור רגיל

×   התוכן הקודם שלך שוחזר.   ניקוי העורך

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• תוכן חדש...